Ако bTV излъчваше политическо риалити този сезон, то би трябвало да се казва „Вашингтон: Републиканците сигурно са полудели". За съжаление това не е телевизионно шоу, а точно определение за случващото се в Конгреса, и по-специално в Камарата на представителите, която се доминира от консервативната партия. Докато пиша тези редове и приключваме новия ни брой, Конгресът все още не е намерил споразумение да върне на работа близо милион държавни служители и да отвори един куп федерални служби и агенции. Часове ни делят от момента, в който страната ще достигне тавана на кредитния си дълг. Конгресът трябва да го вдигне, но очевидно няма воля за това. И не - не става дума да се вземат нови заеми. Вдигането на тавана на дълга е просто процедурен вот, с който Конгресът ще трябва да плати за разходи, които вече са били одобрени.
Преди две години републиканците отново се заядоха за тоза таван и искаха да сложат условия за неговото приемане. Тогава драмата във Вашингтон срина световните пазари, а Америка за първи път в своята история загуби отличния си кредитен рейтинг от ААА. Във вторник от агенцията Fitch предупредиха, че страната отново е под наблюдение за възможно понижаване на рейтинга.
Световната икономика е заложник на крайно десните виждания на една малка, но много влиятелна и шумна група републиканци - от т.нар. чаена партия в Камарата на представителите. Всяко забавяне на решението по фискалната криза ни приближава отново към рецесия. Ето как най-просто би изглеждал ефектът на доминото, ако не се гласува в срок вдигането на тавана на дълга. Световните индекси ще се сринат. DOW JONES може да падне с 500-600 пункта само за ден, което ще повлияе директно върху пенсионните спестявания на милиони. Това ще донесе по-високи лихвени проценти и ще оскъпи жилищните ипотеки, заемите за коли и кредитните карти. Това ще доведе до по-малко потребление и масови съкращения. Парите за Medicaid, социалноосигурителните чекове и помощите за ветераните ще бъдат поставени под въпрос. И всичко това заради желанието на част от републиканците да променят резултатите от изборите и предишните решения на Конгреса. Имам предвид Obamacare, разбира се. След люта битка преди повече от 3 години здравната реформа на президента беше гласувана в закон. Избирателите потвърдиха това с преизбирането на Барак Обама за втори мандат през ноември м.г. и оставиха извън Белия дом кандидата на републиканците Мит Ромни, който декларира, че ще отмени Obamacare в първия си работен ден (нищо че това не би било в правомощията му). Както отбеляза съпартиецът му Джон МакКейн от трибуната на Сената: „Така работи демокрацията. В нея мнозинството гласува законите и управлява." Принцип, който повечето в неговата партия явно не разбират и според всички социологически проучвания ще платят висока цена. Още на следващите междинни избори през 2014 година. А може би и като видят как Белия дом ще продължи да бъде на демократите дълго след като Барак Обама си е отишъл.