Депутатите са разбраха за референдума тази есен. След стотици хиляди подписа на граждани и предложение на президента Росен Плевнелиев с искане през октомври питането да е по три важни въпроса - електронното гласуване, мажоритарния и задължителния вот, депутатите избраха вместо 3 в 1, 1 от 3. Така наесен ще може да се гласува на референдума само „за" и „против" въвеждането на електронното гласуване. Президентът обясни, че дистанционният вот по интернет ще даде възможност и на нашите сънародници зад граница да гласуват нормално, без да е необходимо да се редят на опашки пред посолствата ни в чужбина.

Това е вторият провален опит на Плевнелиев да прокара промени в изборните правила. През 2014 г. тогавашното Народно събрание отхвърли предложението за референдум. Според президента причината за всички проблеми на България са съдебната система и изборните правила.

Реформата в съдебната система също се оказа орязана. Премиерът Бойко Борисов лично преговаря с всички парламентарни сили за консенсуса.

Но усещането остана, че всъщност и по двете теми в парламента няма воля на народните представители. А само волята на Борисов.

Във вторник той успя да се окаже в центъра на друг скандал - само след едно негово телефонно обаждане до кмета на Созопол и незаконната ограда на републиканския път беше свалена (виж страници 4-5). Въпреки неколкодневните протести на граждани и съществуващите закони обаждането на Бойко се оказа по-важно и над всичко.

Както предложи Иван Бедров във Facebook - на референдума да гласуваме за премахването на общините и кметовете. Просто всеки трябва да има телефона на ББ.

Щеше да е смешно, ако не беше жалко и тъжно.

И въпреки че изборите са местни, по новите правила за референдума ще може да се гласува и в чужбина. А ако е успешен, това вероятно ще е последният път, в който ще се редим на опашки, за да пуснем бюлетина зад граница. От нас зависи.

Приятен уикенд,

Ясен