Нова съдебна драма между България и САЩ се заформя в България, след като 31-годишният Вaньо Минков от Варна остава в ареста, изчаквайки решение по дело за екстрадация от Варна в Ню Джърси. Само преди няколко седмици съдът в София пусна Гергана Червенкова, след като тя прекара ужасно дълго време зад решетките по подобно дело и след публичен натиск, поведен от „Шоуто на Слави", САЩ се отказаха от искането си за екстрадиция. Неговия случай разказваме на страници 10-11.
Дали всъщност Америка стреля насляпо и иска да доведе тук всеки заподозрян дори и само за разпит, или наистина има силни доказателства, които да налагат екстрадиция - не е ясно и по двата случая. Американците са доста пестеливи на документи и доказателства. Вероятно е обаче те да не вярват на полицията, прокуратурата и съдебната система в България, че може да им бъде в полза, като проведе нужните обвинения и дори повдигне обвинения, проведе процес и евентуално осъди някой в България за престъпление срещу САЩ.
Не можем да ги виним, след като от години неработещата правосъдна система е проблем номер 1 за страната според всички доклади на Европейския съюз, Държавния департамент и всеки българин, когото попитате на улицата. Липсата на възмездие прави възможно съществуването на хора като Делян Пеевски и майка му (още за тях на страници 18-19 - „Бойко не закачал ДПС заради медийния комфорт на Пеевски" и 20-21 - „Министерството на Пеевски"). Почти всеки по-зрелищен арест завършва с пускането на заподозрените под гаранцията и рядко с присъда. България е страната, където един министър-председател може да бъде записан у дома си с градски прокурор и министър да получават вътрешна информация за разследвания, да оказват натиск и да кроят схеми срещу разследвания на прокуратурата, това да излезе на запис и последиците да са почти никакви. Да, Кокинов подаде оставка, но Борисов и до ден днешен се прави на жертва - „ама как е възможно да ме подслушват у дома", все едно нечий чужд вътрешен министър направи подслушването и полицейските методи начин за управление на държавата и натиск над медиите и частния бизнес.
Правосъдната система в Щатите има своите големи провали (делото "Зимерман", "Кейси Антъни" са само два примера от последните седмици), но поне дава вид на некорумпирана система, където всеки има шанс за своето правосъдие. Кога в България ще видим бар, сервирал алкохол на нъпълнолетен убиец с кола, да бъде подведен под отговорност за безотговорната постъпка? Никога. Но тук точно това се случва във Филаделфия, където животът на безкрайно талантливата българска балерина Полина Николова беше прекъснат твърде скоро. Вероятно това ще последва и по случая за убития в Чикаго Ивайло Иванов. Последното за съдебните дела по двата случая - на страница 16.
Защото съдебната система всъщност трябва да обслужва жертвите - когато те са отделни граждани и семейства, или цялото общество като цяло. Възмездието, правосъдието за престъпните постъпки има много лично влияние върху формирането на едно общество и неговия напредък дори и само заради въвеждането на ясни критерии за правилно и неправилно, добро и лошо и последствията от тях.