Когато политиците си играят, обикновено е занимание, което буди усмивки, подигравки и подозрението, че някой някъде прави много пари. (Любимият ни BG „играч", разбира се, е Яне Янев). Но има случаи, в които политическите игри директно касаят живота на хората. Такъв е случаят с разследването на терористичния акт в Бургас от миналото лято. Когато Бойко Борисов изненадващо се оказа в Овалния кабинет през декември, много точно предположихме, че това има връзка с атентата в Бургас, а не с шистовия газ или пък с нещо друго. Америка искаше да се убеди, че България ще потвърди това, което разследващите вече знаеха - че „Хизбула" стои зад взрива на летището. За страната ни беше най-добре, ако това беше потулено, но вариант това да се случи нямаше. Защо и какво предстои сега, обясняваме детайлно на страници 8-9.
В друга политическа игра - републиканците и демократите започнаха залаганията с живота на 11 милиона хора в САЩ, които нямат легален статут. В търсене на политически дивиденти и двете партии ще прекарат известно време в спорове, дебати и взаимни обвинения, докато евентуално стигнат до някакво решение или просто изхабят достатъчно енергия, че да не успеят да постигнат нищо (като през 2007 г.). Засега изглежда, че републиканците са тези, които спъват реформата, но според някои анализатори желанието на демократите е по-скоро показно, отколкото искрено. Последното по темата следим на страница 15 и в реално време на нашия уебсайт www.BG-VOICE.com.
Няколко месеца преди изборите политическите игри в България загрубяха. Ново досие на премиера го осветява като агент на службите от новата ни история. Едва ли някой си представя, че има държава, която да няма тайни сътрудници, които да докладват от всяка сфера на живота. Държавата престава да съществува тогава, когато тайните, които е поела да пази (като имената на сътрудниците си например), излезнат по вестникарските страници. А досието на Борисов е най-малкият му проблем (още по темата - на страници 4-5). Човек трябва да се зачете в една от фразите в предложението за вербуване - „работи в среди и контактува с лица, представляващи оперативен интерес" за ЦСБОП. Какъв трябва да е този човек, който прави бизнес и общува с такива хора, представляващи интерес за службата за борба с организираната престъпност? Отговорът е ясен - един от тях. По-сложният въпрос е - как е възможно такъв човек да стане министър-председател? Отговора, или по-скоро вината търсете у избирателите. Защото политическите игри са възможни само ако избирателите ги разрешат.