Вашингтон и София много взеха да си приличат. Не заради разцъфналите черешови дървета в едната и кестените в другата столица, а заради ината, който управляващи и опозиция проявяват на двете места.
В София вече четвърти месец тройната коалиция управлява на инат, без да се съобрази и грам с виковете на протестиращите.
Във Вашингтон обаче инатът в този му вид е малко нетипичен, макар напоследък да се превръща в норма. Десетилетия наред американската политическа система е градена върху яростно противопоставяне на идеи и личности, които да бъдат избрани от хората. Когато обаче са вече в Капитолия, те работят заедно, за да постигнат компромис. Това разбирателство взе да остава като мил спомен от миналото. Двете партии съвсем са забравили за какво им се плаща от джоба на данъкоплатците (средно по около 680 долара на ден).
Във вторник държавният апарат на страната спря работа заради липсата на гласуван от Конгреса бюджет. Драмата е прелюдия към това, което ще последва на 17 октомври, когато САЩ ще достигнат тавана по външния си дълг. Помните, че последния път, когато републиканците се заиграха с това, кредитният рейтинг на страната беше понижен от отличния ААА на АА. И тук няма как да не се съгласим с президента Барак Обама, че всичко това се случва заради идеологията на „едно крило на едната партия в едната Камара на едната от трите власти". Тяхното нежелание да направят компромис направи цялата страна и икономиката й заложник.
И защо? За да спрат парите за „Обамакеър" - здравната реформа, която ще даде възможност на милиони без застраховки да получат достъп до здравеопазване. Иронията в случая е, че реформата стартира във вторник и пари за нея са осигурени, независимо от т.нар. government shutdown.
„Мнозинството управлява, като гласува закони", опита се да обясни ветеранът на републиканците Джон Макейн от трибуната на Сената на ултрасите в своята партия. Но инатът им не позволи да чуят. „Обамакеър" беше закон, на който републиканците дълго се противопоставяха. Но преди 3 години беше приет, след това потвърден от Върховния съд и от избирателите, когато през ноември преизбраха Барак Обама за втори мандат и отхвърлиха Мит Ромни, който обяви, че ще отмени здравната реформа в първия си ден в Белия дом. Но представителите на крайната „чаена партия" не искат и да чуят. Потърсете в YouTube клипче от сериала "The Newsroom", наречено "The American Taliban" - не мога да го обясня по-добре.
На страница 19 в този брой обясняваме какво трябва да знаете за новата здравна реформа. Още анализи за ината във Вашингтон предлага Христофор Караджов в неговия „Блог" на страница 28.