След като повече от година протести под прозорците им не бяха достатъчни, БСП най-после решиха, че е време да приключат с правителството на Пламен Орешарски. Лидерът на социалистите се изпъчи и обяви, че най-честното нещо са избори възможно най-скоро. Ако може, още през юли. Това само дни след като лидера на коалиционния им партньор ДПС Лютви Местан обяви, че кабинетът няма да изкара мандата си и начерта три сценария за предсрочни избори. Ден след това Станишев се обяви за задължителното гласуване и всички припознаха в тази идея опит да се накаже ДПС. Въобще започна едно надцакване, което не е ясно как ще приключи, но е ясно, че никой в тези две партии не го интересува в действителност кое е "честно".
Че избори през юли няма да има, стана ясно почти веднага. Конституцията малко пречи, както и технологичните срокове за организацията и провеждането им. Вярно, за БСП лятото е чудесен период за избори - ниска активност, техният електорат едва ли пътува много по почивки. Този сценарий е добре и за ДПС. Но със сигурност не и за държавата като цяло - България все пак е туристическа и селскостопанска държава и точно в този период фокусът на хората трябва да е върху бизнеса, а не въху политическите разправии.
Междувременно Бойко Борисов започва да играе тънкия танц на бъдещ победител, който не е ясно дали ще може да управлява. И в сегашния парламент ГЕРБ имат най-много депутати, но недостатъчно за кабинет. Бившият премиер е във Вашингтон, за да поизлъска малко прозападната си ориентация, след като смени на няколко пъти позицията си за "Южен поток" и други проекти на сблъсък между САЩ и Русия. Неговия актуален коментар ще може да видите в ексклузивно интервю за BiT Новините в четвъртък и петък (www.BiTelevision.com).
И още един анонс - вторият човек в Републиканската партия в Камарата на представителите Ерик Кантор загуби най-шокиращо в предварителните избори във вторник в щата Вирджиния. Той беше победен от неизвестен университетски преподавател, подкрепен от Чаената партия. Мнозина виждат причината за тази тотална изненада в неговата подкрепа за имиграционната реформа. Което означава, че тя е тотално мъртва. Поне до междинните избори през ноември, ако не и до след това. Ето това е малката разлика между българската и американската политика и демокрация - гласува се за хора, за техните идеи и за начина, по който ги отстояват. Може да не сме съгласни с тях, но гласоподавателите са решили. И избраниците ще следват волята им. Не като тези в София, които следват (само) парите.