Когато преди сто години българските и македонските имигранти в Канада се събрали и решили да създадат църква, им отнело около три месеца, за да съберат нужните 5 хиляди долара (от август до ноември 1910 г.), за да купят сградата на ъгъла на улиците „Тринити Стрийт" и „Истърн Авеню". 1094 имигранти са успели да се разберат и организират за този кратък срок и да създадат църквата, която и до днес носи името „Св. св. Кирил и Методий". 100 години по-късно шепа техни потомци не могат да намерят общ език кой да бъде свещеникът там. Нещата обаче съвсем излязоха от контрол миналата неделя, когато на църковно събрание там се стигна до женски бой. Още за ексцесията може да прочетете на страници 10-11.

Всъщност скандалите в българските църкви не спират през последните години. „Св. Иван Рилски" в София е заплетена в сложно съдебно дело вече седма година. Подобен цирк има и в Австралия. Това, което е общо за всички тези ситуации, е човекът, който всъщност отговаря за нашите църкви в САЩ, Канада и Австралия - митрополит Йосиф. Ако той беше шеф на голяма корпорация, вероятността да си запази работата след всичките тези публични скандали, в които се стига до ръкопашен бой и панаири, е малка. Акционерите отдавна щяха да са му били шута. Осъзнавам, че за мнозина последният израз е вероятно малко груб, но е всъщност много точен. Може би е време митрополитът, който е на преломна вече възраст, а и преди време сам призна, че е бил сътрудник на Държавна сигурност, да се отдаде на заслужен отдих и молитва, а Божиите дела по нашия край на Земята да бъдат оставени в ръцете на някой млад и енергичен човек, който може да донесе промяна и реформа на църквите ни в този край на света. Защото, освен да бъдат място за изповед, те са и духовната ни връзка с родината. А скандалите само разрушават допълнително тази връзка, която се подържа доста трудно на хиляди километри от дома.

Именно оттам идва новият президент Росен Плевнелиев, който ще бъде в Чикаго в края на тази седмица. Ако искате да се видите с него или имате въпроси, може да ги зададете на среща в Ботаническата градина с него тази събота. Президентът вече е в САЩ и успя да се срещне с Бил Гейтс. Двамата са обсъдили проекта на неговата фондация за библиотеките в малките градчета и села на България. Макар и важен проект за хората в тези региони, държавният глава вероятно можеше да намери по-глобални теми, които да обсъди с основателя на „Майкрософт".  Дано да успее да направи това на срещата на лидерите на страните - членки на НАТО, в Чикаго. Още за неговото посещение в САЩ може да прочетете на страници 4-5.

Близкият изток ще бъде една от водещите теми на срещата на военния алианс в Чикаго. В този брой нашият редактор Божидар Божков публикува втората част от своя репортаж от Тунис - държавата, откъдето започна революцията в арабския свят преди повече от година. На страници 12-13 Божков ни разказва за берберите - една особена група жители на Тунис, които и до ден днешен живеят в пещери.

Надявам се на следващите 56 цветни страници да намерите темите, които са важни и интересни за вас. А ние очакваме да чуем какво ви вълнува - пишете и звънете на редакционните имейли и телефони.