Тези дни един от нашите читатели се възмути, че виждал някаква „анти-ГЕРБ линия" в нашия вестник. Дали пък случайно не сме били „антиправителствен вестник", зачуди се човекът. Както знаете, ние държим много на обратната връзка с вас, нашите читатели, и понеже по-горният въпрос не беше зададен към мен, а към друг човек от екипа, ми се иска да отговоря тук.
Думите „антиправителствен" и „медия" (било то вестник, телевизия или радио) са всъщност някак си синоними. Проправителствени медии няма (освен тези в България, което всъщност е проблем). Така както аз, а и целият ни екип разбираме правенето на вестник - нашата работа е да следим под лупа хората във властта и да търсим техните грешки, пропуски, нарушения и далавери. Това е част от т.нар. система, която в САЩ наричат "checks and balances". Ние проверяваме и така се получава балансът. Идеята за разделението на трите власти е добра, но много често те успяват да се сраснат в порочен картел въпреки всички законови пречки. Ето защо в демократичните общества съществуват медиите, които следят кой как си върши работата.
Ще ме простите, че не ликуваме от всяка страница на вестника, когато Б.Б. пререже лентичката на поредните 10 километра от някоя магистрала. Парите за тези проекти са на ЕС, а работата на правителството е просто да осигури тяхното изхарчване по предназначение. Признавам, че това преди не се е случвало толкова гладко и определено има сериозен напредък по отношение на инфраструктурата в страната, което се дължи до голяма степен на сегашния кабинет и вероятно на личните усилия на премиера. Но това е, и пак един американски израз, "the bare minimum of the job". Никой не ви пляска тук, че просто сте отишли навреме на работа, нали?
А що се отнася до оценките на управлението и медиите - нека се доверим на външни източници. Последният шамар за кабинета „Борисов" дойде директно от Вашингтон тази седмица (още на страница 7). Преди десетина дни пък излезе един много мрачен доклад на Европейската комисия, който обясни, че борбата с корупцията са само думи, думи и нищо повече. Съдебната система продължава да бъде все така бавна и вероятно също корумпирана. Този доклад обаче не получи нужния отзвук заради атентата на летището край Бургас, където Б.Б. и компания също не блеснаха с лидерски и държавнически качества. Един коментар по темата може да намерите на страница 21.
А за медиите... ах, медиите... В България те са всичко друго, но не и антиправителствени и анти-ГЕРБ. Дали е доброволно или не, но в последния доклад от месец май на американската неправителствена организация за свобода на медиите Freedom House за 2011 г. България е наредена на 78-о място по свобода на словото. Това е с 2 места по-надолу от предходната година. Държави като Бенин, Гвиана, Намибия и Източен Тимор се нареждат преди България по равнище на свобода на изразяване. Коментарът е излишен.