И преди съм писал, че демокрацията е процес, който работи само и единствено когато всички участват в него. За нас, българите, обаче това изглежда непонятно. След повече от 4 десетилетия гласуване под строй през последните години все по-малко хора отиват до урните. А интересът на тези, които живеем в чужбина, е още по-нисък. Нищо че постоянно се оплакваме как искаме да бъдат решени проблеми като тези със здравните вноски, по-бързото издаване на документи и подобряването на живота на нашите роднини и приятели в България. Според последната информация, която обобщаваме на страница 9, тази година ще отбележим рекордно нисък интерес към отваряне на избирателни секции в САЩ и Канада. И така е на всеки 4 години - все по-малко секции, все по-малко гласуващи.
Искате ли да познаете къде има най-много подадени заявления в чужбина? Да, верен отговор - Турция. Там заявленията за гласуване са над 13 хиляди. В САЩ едва минават 1,000, а във Великобритания са около 2,200. Това е положението. Да няма после учудени защо една определена партия вече над 20 години има непоклатим брой депутати. Техните избиратели просто участват в процеса. Останалите сме се отказали. В това число тази година влизам и аз - за първи път, откакто живея в САЩ, не съм подал заявление и нямам намерение да го правя. Може би наистина за първи път съм абсолютно песимистичен за бъдещето на България и за избора, който се предлага в бюлетините тази година.
И за да мина на по-позитивен тон, ще дам един пример за това как демократичният процес може да работи. Имиграционната реформа в САЩ. Избирателите ясно показаха, че това трябва да се случи (особено онези латино, които подкрепиха Обама в съотношение 2 към 1). Законодателите разбраха посланието им и се хванаха за работа. Всякакви групи - представители на бизнеса, профсъюзите, хората без статут, фермери, адвокати и всеки заинтересован участва в процеса по създаването на законопроекта, който към този момент надхвърля 1,000 страници. Последното по темата предлагаме на страница 17. Да, отне няколко месеца и ще отнеме още поне 3, преди реформата да бъде приета (ако това се случи). Но така работи тази игра, наречена демокрация. По-добро засега не е измислено.
И понеже BG VOICE е демократичен вестник, не забравяйте, че искаме да чуваме вашия глас. Идеите ви за теми, събеседници, сигнали за нарушения или въпроси, които ви вълнуват, очакваме на нашите мейли, телефони и във Facebook страницата ни.