Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен проведе първа среща на високо ниво с китайския президент Си Цзинпин в Пекин на фона на засиленото напрежение между САЩ и Китай. 35-минутният разговор, потвърден едва в последния момент, се състоя на втория ден от пътуването на американския пратеник в азиатската страна.

Си определи разговорите като „много добри“ и заяви, че „двете страни са постигнали напредък и съгласие по някои конкретни въпроси“.

„Взаимодействието между държавите винаги трябва да се основава на взаимно уважение и искреност“, каза Си и добави, че се надява посещението на Блинкен да помогне за „стабилизирането на китайско-американските отношения“.

Все още не е ясно дали двете страни ще успеят да уредят

най-големите противоречия помежду си,

много от които са от значение за международните финанси, сигурност и стабилност. 

Китай и САЩ изразиха готовност да продължат да разговарят, но няма много признаци, че която и да било от тях е готова да отстъпи от позициите си по въпроси като търговията, Тайван, състоянието на човешките права в Китай и Хонконг, китайското военно присъствие в Южнокитайско море и войната на Русия в Украйна.

На срещата – първа визита на американски държавен секретар в Пекин от 2018 г. насам – нямаше пробив, коментира обаче Associated Press. По-късно пред телевизия NBC Блинкен заяви, че дори не е възобновено сътрудничеството между двете армии, спряно от Пекин, след като бившият председател на Камарата на представителите на Съединените щати Нанси Пелоси през август миналата година посети Тайван.

Все пак президентът Си говори за „напредък“ при срещата в китайската столица, независимо от отказа за отваряне на комуникационните канали между военните. 

Съобщението, че Си ще разговаря с Блинкен, се възприема като специален жест и знак, че Пекин цели да разтовари рязко нарастващото напрежение между съперничещите си сили. Разговорите със Си дойдоха след два дни на интензивна двустранна дипломация, посочва ДПА.

В понеделник Блинкен се срещна и с ръководителя на китайската външна политика Ван И, както и с външния министър Цин Ган. Според държавните медии Ван е заявил, че посещението на Блинкен е дошло в „критичен момент в китайско-американските отношения“, които се намират в „низходяща спирала“.

Той е поискал от американската страна да спре да раздухва „теорията за китайската заплаха“, съобщава китайската обществена телевизия.

Разговорът на Блинкен с Цин Ган пък е продължил седем часа и половина – много по-дълго от планираното.

По време на срещата им държавният секретар е повторил, че Съединените щати преследват „визия за свят, който е свободен, отворен и поддържа международния ред, основан на правила“. Той също така е поканил Цин Ган във Вашингтон. И двете страни заявиха, че разговорите са били откровени и конструктивни.

По време на първото си посещение в Китай като първи дипломат на САЩ

Блинкен е разгледал редица спорни въпроси,

но също така и области, в които Пекин и Вашингтон биха могли да си сътрудничат, съобщи Държавният департамент на САЩ.

САЩ и Китай имат едни от най-важните двустранни отношения в света. Тези връзки бяха сериозно обтегнати от редица проблеми, включително подкрепата на Китай за войната на Русия в Украйна, заплахите на Пекин срещу Тайван и продължаващите търговски спорове в области като съвременните компютърни чипове.

„Ню Йорк таймс“ пише, че усилията за установяване на редовни дипломатически контакти на най-високо равнище идват в ключов момент в обтегнатите отношения между двете държави. Двустранните отношения между САЩ и Китай са в най-ниската си точка от десетилетия насам. Напрежението нарасна през февруари, когато Пентагонът обяви, че китайски балон за наблюдение се носи над континенталната част на САЩ, след което нареди на американските изтребители да го свалят.

Отношенията се обтегнаха още повече, когато държавният секретар се срещна с Ван И в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността, за да му каже, че според Вашингтон Китай обмисля да подкрепи с оръжия Русия за войната й в Украйна. В отговор Китай замрази някои важни аспекти на дипломатическия обмен и засили антиамериканската си реторика.

Пекин неведнъж е обвинявал САЩ за влошаването на двустранните връзки.

Нито един въпрос не притеснява Пекин повече от нарастващата подкрепа на Вашингтон за Тайван – де факто независим остров, за който Китай претендира.

Пекин също така се опитва да даде отпор и на усилията на Вашингтон да ограничи достъпа му до модерни полупроводникови чипове и производствено оборудване, както и да задълбочи връзките в областта на отбраната с регионалните съюзници на САЩ като Япония, Южна Корея, Австралия и Филипините.

„Гардиън“ припомня, че преди посещението на Блинкен в Пекин Байдън е заявил, че се надява през следващите няколко месеца

да се срещне с китайския президент

„Надявам се, че през следващите няколко месеца ще се срещна отново със Си и ще разговаряме за различията, които имаме, но и за това, че има области, в които можем да се разбираме“, каза Байдън.

Двамата лидери вероятно ще присъстват на следващата среща на върха на Г-20 през септември в Делхи, а Си е поканен да пътува до Сан Франциско през ноември, когато САЩ са домакин на форума за Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество.

Без напредък за Тайван

„Двете страни постигнаха напредък и споразумение по някои конкретни въпроси.

Това е много добре“, цитира „Ройтерс“ думи на Си пред Блинкен на дълга маса, покрита с розови лотоси. Според него обаче САЩ не бива да „накърняват законните права и интереси на Китай“, което вероятно е предупреждение Вашингтон да се въздържа от намеса в Тайван, който Пекин още смята за своя провинция, коментира „Дневник“. 

Китай допуска военна интервенция при обявяване на независимост или „външна намеса“ според публикуваната миналото лято „Бяла книга“. Същевременно ръководителят на китайската външна политика Ван И окачестви в понеделник сутринта поведението на САЩ като „безразсъдна намеса във вътрешните въпроси на Китай“ по теми като Тайван.

В последната година, особено след посещението на Нанси Пелоси на острова, все по-често се обсъжда хипотезата, при която азиатската страна напада територията, макар за такива планове да няма конкретни индикации.

„Ние поддържаме независимостта на Тайван. Продължаваме да се противопоставяме на каквито и да било едностранни промени на статуквото от някоя от страните“, казва Блинкен в разпространени от Държавния департамент коментари пред медиите след срещите му в Пекин. В тях се посочва и че Вашингтон се придържа към отговорността си да „гарантира, че Тайван е способен да се защитава“.

Китай е обещал да не изпраща оръжия на Русия

След разговорите Блинкен заяви, че Китай е подновил обещанието си да не изпраща оръжия на Русия за войната й в Украйна, съобщи „Франс прес“.

„Ние и други държави получихме уверения от Китай, че не предоставя и няма да предоставя на Русия смъртоносни средства, които да използва в Украйна“, заяви той пред медиите, в края на двудневните преговори в китайската столица. „Не сме видели никакви доказателства, които да противоречат на това. Това, което продължава да ни тревожи, обаче, е възможността китайски компании да доставят технологии на Русия, които тя би могла да използва, за да продължи агресията си в Украйна“, добави той.

„Помолихме китайското правителство да бъде много бдително по този въпрос“, подчерта държавният секретар на САЩ. Той посочи, че обещанията на Пекин са били изпълнени „през последните седмици“, а не само по време на неговото посещение.

През последните месеци Вашингтон публично изрази загрижеността си относно възможността Китай да доставя оръжия на Русия, за да й помогне във войната в Украйна. Китай твърди, че е неутрален в конфликта и призовава за зачитане на суверенитета на държавите, включително на Украйна, но никога не е осъждал публично започнатото от Владимир Путин нашествие в Украйна.

Китайският премиер пристигна на посещение в Европа

Новият китайски премиер Ли Цян е на първото си официално посещение в чужбина. В понеделник той пристигна в Германия, а след това ще отпътува и за Франция. 

В Берлин Ли Цян беше приет от президента на Германия Франк-Валтер Щайнмайер. По-късно китайският премиер проведе и работна вечеря с канцлера Олаф Шолц.

Двамата разговаряха и на четири очи като основните теми на дебатите бяха двустранните търговски отношения и влиянието на Пекин върху Русия относно войната в Украйна.

В края на седмицата Ли Цян ще посети Париж, където ще присъства на Срещата на върха за нов глобален финансов пакт, насрочена за 22 – 23 юни. Домакин на събитието е френският президент Еманюел Макрон.

Байдън: Отношенията между САЩ и Китай се движат в правилната посока

След посещението на държавния секретар Антъни Блинкен в Китай и срещата му с президента Си Дзинпин, президентът Джо Байдън коментира, че отношенията между Вашингтон и Пекин се движат в правилната посока. 

„Поехме в правилната посока“, каза Байдън за американско-китайските отношения, цитиран от „Ройтерс“. Попитан от журналисти дали усеща напредък в двустранните отношения американският президент отговори: „Имаме напредък“.

По думите му Блинкен е свършил страхотна работа по време на посещението си в китайската столица, предаде БТА.