Крепча е малко селце – в малката община Опака, в сравнително малката област Търговище.

Но днес Крепча е голяма. Благодарение на едно 20-годишно крехко и красиво момиче, родом от там, което накара всеки българин да се гордее и да потърси селото на картата.

През последните дни всички говорят за Нургюл Салимова – златното дете на българския шахмат. Дете, което достигна до финала на Световната купа при жените, дете, което ще участва в турнира за купата на претендентите догодина и ще има реален шанс да стъпи на най-високото стъпало в шаха – световната титла. Титла, която вече цели пет години е в ръцете на китайката Дзю Уъндзюн.

Вече всички знаем коя е Нургюл

Запалена от дядо си, Нургюл научава тънкостите в шахмата още на 4-годишна възраст.

Още преди да е навършила 12 години тя стъпва на световния връх. През 2015 г. Салимова печели шампионата на Планетата при момичетата до 12-годишна възраст в Порто Карас (Гърция). Успехът никак не е случаен. Четири години по-рано тя триумфира в Юношеското европейско първенство по шахмат при момичетата под 8 г. в Албена. След успеха в Гърция Нургюл просто не спира да печели турнири. 

През 2017 г., тогава 14-годишна, става шампион на България по шахмат при жените, което я прави най-младата държавна шампионка за жени на България за всички времена. Салимова е третата шахматистка в историята на българския шахмат, преминала границата от 2400 ЕЛО. Шампионка е на България за рекордните десет пъти в различните възрастови групи.
За да се стигне до най-големия й успех – второто място на Световната купа в Баку през август 2023 г., със загуба на финала от рускинята Александра Горячкина, номер 3 в световната ранглиста.

И всичко това постига сама

Без спонсори, без помощ от федерация, без помощ от държавата. 


У нас има пет федерации по шахмат, обаче тази, призната от Спортното министерство, е получила лиценз едва преди 10 месеца и все още няма право на държавно финансиране. Дори нейният мениджър и треньор Живко Жеков е принуден да й дава напътствия... по телефона.

„Представител на България там няма. Сама е. Тя работи от година с един азербайджански гросмайстор, но това са епизодични уроци, които тя сама си плаща. Но за такива състезания не е добре състезателят да бъде сам. Идват моменти, в които трябва да има с кого да говори, да се посъветва, да се успокои, да избере стратегия за противника“, признава Жеков. „Спортовете са групирани в разни категории, като шахматът е пета категория, тоест – девета глуха. Не е олимпийски спорт, става 99-а глуха, не е колективен спорт и излиза от класацията. Световна купа и Европейска купа – няма проекти, по които да се кандидатства за финансиране към Министерството на спорта“, допълва той. „Тези турнири са скъпи. На вечер

стаята й струва по 120 долара

Беше й помогнато от един наш добър приятел, за да отиде и да започне да играе в първия кръг, който е около пет дни. От там нататък сама си плаща с наградата, която взима. Това е причината да няма никой с нея там.
Когато има успехи, има много желаещи за снимки. Когато търсим пари, срещаме мълчание“, завършва Живко Жеков. 

Правилата на турнира са ясни: играчите заплащат разходите си за пътуване, настаняване и храна сами. Подкрепата за Нургюл дошла единствено от фондация „Българска памет“. Къде е федерацията – ще запитат мнозина. Тя е съвсем млада – получила лиценз на 3 ноември миналата година. 
„По закон първата година, като млада федерация, нямаме възможност за финансиране през държавата“, обяснява Васил Антонов – президент на Българската федерация по шахмат 2022.


От федерацията са провели редица разговори с Министерството на спорта –

да подкрепят и благодарят на Нургюл

„Веднага с пристигането тя да получи един хонорар, възнаграждение за своя труд. И другото, което е още по-важно – тя става част от голямото професионално шахматно семейство, претендент от първите 8, така че по-важното за нас е да намерим мястото за финансирането през тази година и имаме обещанието, че това ще се случи през една от програмите на министерството“, казва още Васил Антонов.

Изключителен успех

Така от Министерството на спорта определят успеха на Нургюл Салимова. И допълват, че спортните й постижения отново поставят в центъра на вниманието системните проблеми в българския шахмат.
„Министерството няма права да се намесва в спорове между федерациите, но смята, че сегашното състояние не подпомага развитието на българския шахмат. И е необходимо да се потърсят начини за преодоляването на различията,

защото каузата е обща

успехът на българските шахматисти. Министерството е готово да съдейства за възстановяване на диалога между федерациите и ще намери възможност за стимулиране на Нургюл Салимова за нейните успехи“, казват още от ведомството.
Независимо че над 90% от хората, от които зависи бъдещето на много спортни таланти на България, сред които и Нургюл Салимова, нямат идея каква е разликата между Световна купа и Световно първенство, едно е сигурно – тя ще бъде посрещната с много поздравления обещания и разбира се – селфита. 


След подобно представяне – успехът винаги е общ, ще кажат знайни и незнайни воини, които за първи път са чули името на Нургюл Салимова преди броени дни. 

И още търсят село Крепча на картата...
А ние, докато чакаме селфитата и гръмките обещания, е редно да кажем: Благодарим ти, Нургюл, за радостта, която ни достави!