Две десетилетия, след като ерата на свръхзвуковите търговски полети приключи с последното кацане на Concorde на летище в югозападна Англия, сега европейски хиперзвуков стартъп се опитва да пробие в света на авиацията, обещавайки примамливи времена за пътуване като от Франкфурт до Сидни за 4:15 часа или от Мемфис до Дубай за 3:30 часа.
Концепцията на Destinus е полет, задвижван с водород, който може да развива пет пъти скоростта на звука, като ще съкрати продължителността на полетите до по-малко от една четвърт от настоящите търговски въздушни пътувания.
Със седалище в Швейцария и екип от около 120 служители, разпръснати в Испания, Франция и Германия, Destinus е създадена през 2021 г., но бързо постига важни етапи.
Първите два прототипа са извършили успешни тестови полети и са на път да започнат да тестват полет, задвижван с водород. Третият прототип – Destinus 3 – е настроен да направи своя встъпителен полет до края на годината.
Докато други водещи претенденти в областта, като Boom Supersonic, „се фокусират повече върху разработването на макети и разбирането как работи и се опитват да накарат тези пилотирани самолети да работят, ние отиваме директно към автономни полети“, каза пред CNN Мартина Льофквист, мениджър бизнес развитие на компанията. "Стратегията е да разработим дронове с по-малки размери, преди да ги увеличим, за да стане голям самолет, управляван от пилоти или превозващ пътници“.
Водородът е предпочитаното от Destinus гориво
тъй като е чист, възобновяем източник на енергия, все по-евтин за производство и способен да помогне на самолета да реализира своята скорост и дългосрочни амбиции.
Задвижваната с водород авиация все още е в начален стадий, като водородните реактивни двигатели все още не са навлезли в комерсиална употреба.
Airbus разработва водороден реактивен двигател, който ще започне летателни тестове през 2026 г.
„Опитваме се да постигнем много, много ултра-дълъг обхват с нашите превозни средства“, казва Льофквист, „и това е да летим от Европа чак до Австралия за максимум 5 часа. Използването на керосин означава, че превозното средство ще стане доста тежко, докато водородът е много по-лек", обяснява тя.
Водородът също така има по-висока енергийна плътност от традиционното реактивно гориво.
Прототипите на Destinus са
самолети със смесена каросерия във вълнообразна форма
хиперзвуков дизайн, замислен за първи път през 50-те години на миналия век, но така и не достигащ до производство.
Класическата форма е „изследвана от много, много, много години“, казва Льофквист. „Целта е да можете да се возите върху ударните вълни, които се генерират от самото превозно средство. Това е доста ефективна форма, при която можете да използвате по-малко гориво, за да летите, защото има по-малко съпротивление с въздуха."
С всеки нов прототип Destinus усъвършенства и коригира дизайна.
"Предстоящият прототип, Destinus 3, ще бъде свръхзвуков и се надяваме да постигне свръхзвуков полет, задвижван с водород през 2024 г. Това е доста масивно превозно средство“, казва Льофквист. „Той е приблизително със същия размер като предишния прототип, около 10 метра дълъг, но е 10 пъти по-тежък и вероятно 20 пъти по-сложен по отношение на структурата и по отношение на задвижващата система“, обяснява тя.
Очакваният график е, че до 2030 г. компанията ще може да пусне по-малък самолет, побиращ около 25 пътници, който ще има известно ограничение по отношение на обхвата и ще бъде изцяло фокусиран върху клиенти от бизнес класа.
До 2040 г. неговата напълно увеличена версия ще има множество класове, включително икономична.
От компанията се надяват, че дотогава „цените на водорода ще паднат значително, така че след това да можем да намалим цените на полетите, също значително, за тези ултрадалечни полети“.
Плановете на компанията са доста зависими от капризите на пазара на водород, който Льофквист свободно признава, че не е под техен контрол, но експерти в и извън компанията твърдят, че очакват цените да паднат.
Миналия месец Destinus придоби холандската компания OPRA, сега наречена Destinus Energy.
Льофквист казва: „Това означава, че можем да имаме приходи още тази година, защото те вече имат газови турбини, които са построени и се продават. Сега ще имаме не само тази страна на хиперзвуковите самолети, но и ще имаме някои от тези енергийни аспекти в компанията.“
В допълнение към частните инвестиции и публичното финансиране, което вече получи – през април 2023 г. компанията си осигури и безвъзмездни средства на стойност 26,7 милиона евро от испанското правителство за разширяване на своите възможности за водородно задвижване.