Осиновените българчета, попаднали в къщата на ужасите в Мисури, са били малтретирани и в щата Вашингтон, където семейството е живяло преди това, научи BG VOICE от източници в прокуратурата. Отделът за закрила на детето в щата Вашингтон е започнал разследване през 2013 г. срещу осиновителите на двете близначки Марк и Мелиса Макгрегър. Семейството обаче се преместило, за да избегне проверката, показват съдебни документи. От Отдела за закрила на детето във Вашингтон казаха, че не могат да коментират специфични детайли по разследването, но потвърдиха за него. BG VOICE изпрати искане да получи всички възможни документи по закона за достъп до обществена информация. Новите разкрития обаче

 противоречат на изнесената от Министерството на правосъдието информация

 

Според българските власти към края на 2013 година всичко било ОК с двете момиченца, осиновени от България.

“Докладите сочат, че момичетата са се адаптирали добре към семейството. На 1 ноември 2013 г. е било последното посещение на социалния работник и той е бил впечатлен от изключителната привързаност на децата към родителите”, каза директорът на дирекция “Международна правна закрила на детето и международните осиновявания” Милена Първанова.

След като започнало разследването срещу семейство Макгрегър, те не просто започнали да се местят от щат в щат, но спрели и децата от училище. Вместо това

 обучавали ги в домашни условия, за да нямат контакт с външния свят

 

освен този под надзора на семейството, сочат съдебните документи, с които BG VOICE се сдоби. В момента двете българчета са под закрилата на социалните служби в Мисури. Това ще продължи поне до 6 септември, когато Марк и Мелиса Макгрегър ще трябва да се явят в съда. Те са обвинени, че системно тормозели децата с наказания като затваряне в тъмна или много гореща стая, забрана за къпане, удряне с кухненски прибори и принуждаване за бягане по чакъл с боси крака.

От документите, внесени в съда, става ясно, че са образувани две отделни производства, както и че още в деня (8 юли), когато властите получили сигнал, че едното момиче е намерено от съседи в окаяно състояние и без обувки на пътя, Макгрегърови се обадили на адвокат, който явно се заел със случая. Също така, докато траел огледът на къщата, Марк Макгрегър успял да излезе и да смени телефона си. От документите става ясно още, че точните инициали на момичетата са М. и А.

 Родителите са пуснати под гаранция от $100 000

Когато властите намират момиченцата, те са много гладни и слаби. При височина от 1,52 м eдното тежало 40 кг, а другото – едва 34 кг. "Децата са на сигурно място и се чувстват добре", увери шерифът на окръг Шенън Дъстин Лайън, който се отзовал на сигнала на 8 юли. "Разследваме всички показания, както и предишните обвинения в тормоз срещу Марк и Мелиса Макгрегър от щата Вашингтон", допълни той. Според неговите писмени показания в съда през последните няколко месеца семейство Макгрегър се опитвали да оставят двете момиченца на грижите на щата Мисури.  

Генералният консул в Чикаго иска среща с децата

Новината на BG VOICE за малтретираните българчета предизвика серия от реакции и коментари от външното и правосъдното ни министерство.

Генералното ни консулство в Чикаго извърши спешни проверки и информира, че децата са настанени на безопасно място под закрилата на шерифския офис на окръг Шенън в щата. “Американската страна ще направи задълбочено разследване по случая. Американската система за защита на децата е изключително силна, добре изградена и структурирана. Този случай няма да бъде неглижиран. В САЩ правата на детето са издигнати на пиедестал”, коментира генералният консул на България в Чикаго Иван Анчев. Той предположи, че децата вероятно ще бъдат изпратени в приемно семейство, за да бъде запазена тяхната психика. Анчев е поискал официално да се срещне с двете момиченца, но не е ясно дали такава среща ще бъде уредена, като се има предвид, че те са вече американски граждани. Българчетата са били осиновени през 2011 година, когато са били 7-годишни. Едното детенце е с умствена изостаналост, а допреди вземането им в Америка са живели в институции, обясниха от правосъдното министерство в България. Това са именно заведенията, които от няколко години България се опитва да закрие, тъй като грижите за децата там са под всякаква критика. Кандидат-осиновителите от САЩ са представили всички необходими документи, включително и социален доклад от щата Вашингтон с препоръки. Тогава мъжът е работил като IT специалист, а съпругата му е била домакиня. Източници от правосъдното министерство в България съобщиха за BG VOICE, че около $20 000 е струвало на Марк и Мелиса Макгрегър да осиновят двете близначета. Според източниците ни това била цената за услугите на консултантски фирми, които се занимавали с уреждането на осиновявания в чужбина. Освен с процеса по осиновяване фирмите били длъжни да подават информация, ако има нещо нередно с децата и отглеждането им.

“В рамките на две години след осиновяването Министерството на правосъдието иска доклад за здравето на децата, прегледи при специалисти, образование, отношенията с братя и сестри”, обясни директорът на дирекция “Международна правна закрила на детето и международните осиновявания” Милена Първанова. “Сигнали за децата не са публикувани до получената информация”, обяви тя.