Има много паралели в двата случая

Процесът срещу Оскар Писториус повтаря този срещу О'Джей Симпсън. Това е мнението на Денис Браун, сестрата на зверски убитата през 1994 г. бивша съпруга на станалия печално известен състезател по американски футбол О'Джей - Никол Браун. В средата на 90-те години той бе изправен пред съда заради две убийства - на Никол и на приятеля й. След шумен процес той бе оневинен, а съдебното решение предизвика много критики. И двата случая приковаха вниманието на света - милиони наблюдаваха драматичните събития в съдебната зала, застанали пред телевизионните екрани. 

В пика на славата параолимпиецът и атлет от Южна Африка Оскар Писториус бе обвинен в убийството на приятелката си. Трагедията се разигра в дома на спринтьора на 14 февруари 2013 г. Преди две десетилетия небивал интерес имаше и към делото срещу О'Джей Симпсън. 

В края на миналата седмица случилото се в съдебната зала в Лос Анджелис се повтори и в Южна Африка, когато Писториус стоеше на подсъдимата скамейка във Върховния съд в Претория, за да чуе присъдата си. Той, подобно на Симпсън, не бе признат за виновен по обвинението в убийство, въпреки че четири пъти е стрелял през вратата на банята, като уж объркал приятелката си Реева Стеенкамп с вмъкнал се през нощта крадец. В гражданско дело, заведено от бащата на Голдман, след като футболистът бе оневинен, Симпсън бе признат за виновен в причиняване на "смърт погрешка". Наложена му бе глоба от 33.5 млн. долара, като по-голяма част от тях бяха платени с приходите от книгата, която О'Джей написа. 

,,Ако аз съм виновен: признанията на убиеца"

Сестрата на Никол Браун - Денис, вижда много паралели между двете дела, придобили световна популярност. ,,Натъжавам се от факта, че 20 години след убийството на Никол все още сме свидетели на същите престъпления, само имената са различни, и това се случва отново и отново." 

27-годишният Оскар Писториус бе признат за виновен в непредумишлено убийство, за което максималната присъда е 15 години затвор, но тя може да бъде намалена до общественополезен труд. Следващото съдебно заседание, на което ще бъдат представени мотивите за евентуално смекчаване на наказанието, е насрочено за 13 октомври. Прокуратурата в Южна Африка обяви, че ще изчака произнасянето на присъдата, след което ще реши дали да обжалва. 

Решението на съдията по делото на Писториус - Токозиле Масипа - веднага бе разкритикувано. Министърът на образованието Анджи Мошега заяви пред Би Би Си, че според нея присъдата "се основава на технически формалности, а не на фактите". Оправдаването му е ,,изключително разочароващо", заяви тя и добави, че в резултат на това жените няма да се чувстват защитени от закона. В социалните медии и в радиопрограмите, в които включват на живо в ефир зрители, южноафриканци споделиха, че са ядосани, че Оскар Писториус си е ,,купил" свободата със скъпоплатени адвокати въпреки факта, че е заплашен от присъда до 15 години затвор. Джаки Мофокенг от Женската лига към партията Африкански национален съюз заяви: "Ние сме много разочаровани. Това наистина е обезпокоително."

Международният параолимпийски комитет обяви, че няма да попречи на опитите на състезателя, 

който е с два ампутирани крака

да се върне на състезателното поле. Писториус не е тичал по време на продължилия 6 месеца процес, заяви неговият агент Риит ван Зил. Предстои обаче да се вземе решение дали Писториус да започне отново да тренира. 

Експерти по спортен маркетинг заявиха, че са ,,изненадани", че ръководните органи в спорта обсъждат завръщането на Оскар Писториус на състезания. Според Джон Тейлър, който е експерт от Лондон, атлетът е ,,непоправимо опетнен" и репутацията му никога няма да бъде възстановена. ,,Писториус притежаваше основните ценности, които големите марки харесват - той е преодолял нещастието и беше изпълнен с решителност... Всичко това обаче бе съсипано. Смятам, че за него няма път за връщане", казва Тейлър.

Завръщането към активна спортна дейност ще подобри финансовото състояние на Писториус, ако успее да си върне спонсорите, които го изоставиха след убийството на Реева. По време на процеса той заяви пред съда, че е печелил годишно по над 500,000 долара, а се твърди, че прекратеният му рекламен договор с ,,Найк" е бил на стойност 1.5 млн. долара на година. Съдебните разноски стопиха състоянието му. Процесът, който първоначално бе планиран да продължи 39 дни, се проточи 6 месеца и струваше на Писториус по около 9,000 долара дневно. Той заяви, че трябвало да продаде трите си къщи, за да плаща на адвокатите си, като сред тях е и имението с четири спални, в което е била убита Реева. Той го продаде през юли за около 400,000 долара. Семейството на Оскар Писториус всъщност е доста заможно. Бащата на атлета Хенке и тримата му чичовци участват в 107 компании в последните години, които работят в сферите на минното дело, туризма и недвижимите имоти.

Атлетът обяви, че имал намерение за първи път да се срещне със семейството на убитата Реева. През април от подсъдимата скамейка той заяви, че се е опитал да установи контакт с Джун и Бари Стеенкамп, но след това се отказал: ,,Не смятам, че те някога ще искат да се срещнат с мен." Пред Ен Би Си Нюз Бари Стеенкамп обаче каза: ,,Не може да се каже, че ще простим след всичко това. Надявам се все пак един ден да поговорим с Оскар." 

Хариет Аликзандър, Ейшлин Лейн, „Сънди телеграф"