Със затихване на пандемията очакванията бяха 94-тата церемония по раздаване на наградите „Оскар“ да върне блясъка в Холивуд. Церемонията, водена от актрисите Еми Шумър, Реджина Хол и Уонда Скайс, обаче мина без особено големи изненади, дори скучно, с едно изключение – шамарът, който Уил Смит удари на Крис Рок. И остави лош вкус.
Скандалът
След като Крис Рок, избран да връчи една от наградите, си направи неуместна шега с подстрижката на съпругата на Уил Смит, като я сравни с редник Джейн от едноименния филм. Въпреки първоначалните усмивки, звездата от „Методът Уилямс“ излезе на сцената и удари колегата си през лицето.
Крис Рок реагира с усмивка и каза, че само се е пошегувал, докато Уил Смит крещеше „Дръж името на жена ми далеч от ш*баната си уста“. Джейда Пинкет Смит от години се бори с автоимунно заболяване, от което косата й капе, и миналата година реши окончателно да обръсне главата си. При нормални обстоятелства Смит щеше да бъде изведен от охраната на събитието извън сградата на „Долби тиътър“ в Лос Анджелис. Но шамарът дойде само минути преди обявяването на категорията за „Най-добър актьор“, за която Смит получи първия „Оскар“ в кариерата си. Ето защо продуцентът на шоуто Уил Пакър беше поставен в критичната ситуация да реши за секунди какви мерки да предприеме. По време на прекъсването за реклами Дензъл Уошингтън, който е близък приятел на Смит, го утешаваше. 15 минути по-късно актьорът излезе на сцeната, за да получи най-голямото признание в кариерата си. Със сълзи на очи той се извини на Академията и на колегите си, но не и на Крис Рок. Това обаче едва ли ще е достатъчно, за да спрат призивите за отнемане на отличието му. По-късно Рок заяви, че няма да подаде жалба срещу Смит, но както Американската филмова академия, така и редица актьори осъдиха постъпката му.
Наградите
Статуетката за най-добра лента отиде при екипа на филма „CODA: Дете на глухи родители“, който разказва за глухонямо семейство. Лентата беше номинирана в три категории (филм на годината, поддържаща роля и адаптиран сценарий) и спечели във всички тях. Това е историческа победа за стрийминг платформите над старите холивудски студиа.
За първи път тази година двете ленти, фаворити в категорията „Най-добър филм“, са продукции на стрийминг платформи, а не на водещи холивудски студиа. „CODA“ e продукция на Apple TV Plus, докато „Силата на кучето“ е на NETFLIX. С най-много награди „Оскар“ се отличи фантастичният филм на Дени Вилньов „Дюн“. Той получи цели шест статуетки, сред които и награда за оригинална музика. Саундтракът на филма е дело на Ханс Цимер. Единственият друг филм, получил повече от една награда, беше „Очите на Тами Фей“. Той също спечели и двете си номинации – за грим и главна женска роля за играта на Джесика Частейн.
Наградата за най-добра режисура отиде при жена – Джейн Кемпиън за филма й „Силата на кучето“. Лентата обаче се превърна и в големия губещ на церемонията, защото получи само една награда въпреки 12-те си номинации. „Оскар“-ите за главна и поддържаща мъжка роля отидоха при Уил Смит и Трой Коцур. „Оскар“ за поддържаща женска роля получи Ариана ДеБоуз от „Уестсайдска история“. Кенет Брана получи „Оскар“ за оригиналния сценарий на „Белфаст“, вдъхновен от личните му спомени за детството му в Северна Ирландия.
Украйна
Не се оправдаха очакванията украинският президент Володимир Зеленски да се включи в церемонията. „Мисля, че е възможно да бъде. Някои хора смятат, че Зеленски може да говори, защото все пак е колега“, каза пред BG VOICE на червения килим Кевин Костнър. Много негови колеги като Шон Пен призоваха за това. Пен дори заплаши да стопи всичките си спечелени статуетки, ако това не се случи.
Но нито Зеленски се появи, нито Украйна беше спомената поименно, дори и от актрисата Мила Кунис, която е от там. Вместо това присъстващите на церемонията бяха помолени да запазят минута мълчание в памет на жертвите в Украйна.