Четвърти учител загуби битката с COVID-19 . Учителката Айлин Байрактарова от Средно училище "Васил Левски" в гр. Севлиево почива на едва 49-години. Само 5 дни след като е дала положителен тест за коронавирус.

Колегите й са потресени, а директорът Тома Томев трудно намира думи, за да говори за случилото се.

„Благодарим ти, Айлин, че беше част от семейството на СУ "Васил Левски" - написаха колегите й в училище.
Според близки на жената във Фейсбук, тя е била вдовица и оставя 12-годишно кръгло сираче.

15 български училища вече са изцяло онлайн заради настоящата епидемична обстановка в страната. Образователният министър Красимир Вълчев разясни, че най-много те са в София, останалите са Търговище, Шумен, Русе.

„Към днешна дата съм разрешил на всички училища, които са подали искания, да минат на обучение в електронна среда. Броят им е 15, но очаквам да станат повече. За съжаление имаме смъртни случаи в системата. За това трябва да бъдем отговорни и да помогнем на лекарите да се справят със ситуацията”, категоричен е Вълчев.

Министърът твърди, че заболеваемостта в училищата е на същото ниво като това в големите фирми и предприятия. Смята за разумно решението за онлайн обучение в гимназиален етап, където то е ефективно, за разлика от учениците в начален етап, при които онлайн обучението не дава резултат. Той даде за пример страни от Западна Европа, където също оставиха училищата си отворени. Министърът обясни, че се следят 16 страни, за да се вземе адекватно решение и у нас. От тях само 3 са избрали да затворят училищата. „Продължавам да твърдя, че присъственото обучение е най-доброто. Не трябва да величаем онлайн обучението, тъй като то има пропуски. В момента ситуацията е такава, че няма единна формула, няма единно решение. Продължавам да съм на мнение, че училищата не трябва да се затварят първи и трябва да се действа локално. Факт е, че положението се влошава и моите аргументи стават все по-леки”, каза още Вълчев.