Осем американски щатски регулаторни органа повдигнаха обвинения на основания от българи криптокредитор Nexo Group за предполагаеми нарушения. Причината за действията им e продукт, за който се оказва, че носи лихви на клиентите и на практика изпълнява ролята на ценни книжа, но въпреки това не е бил регистриран като такъв. Обвинения срещу Nexo са повдигнати в щатите Ню Йорк, Калифорния, Кентъки, Мериленд, Оклахома, Южна Каролина, Вашингтон и Върмонт. Държавните регулатори твърдят, че компанията не е предоставила на клиентите си необходимата информация за продуктите си и така те не могат да направят обективен избор. Главният прокурор на Ню Йорк Летиша Джеймс отбеляза в изявление, че по-рано е предупредила Nexo да се регистрира като брокер или дилър на ценни книжа и стоки, но тя не го е направила.
Службата не разкрива кога е предоставила тези предупреждения.
„Платформите за криптовалута не са изключителни; те трябва да се регистрират, за да работят точно като други инвестиционни платформи“, настоя Джеймс.
В писмото за прекратяване и отказ от Калифорнийския отдел за финансова защита и иновации се твърди, че Nexo е предлагал и продавал „неквалифицирани ценни книжа“
чрез своята програма за крипто лихвени сметки. Според посочената в документа информация към 31 юли 2022 г. над 18 000 жители на щата имат активни „гъвкави или срочни сметки“ на въпросния „Earn Interest Product“, като общо притежават инвестиции от най-малко 174.8 милиона долара. „Nexo винаги е бил посветен на управлението на устойчив и съвместим бизнес и приветства, дори проактивно търси, регулаторна яснота“, коментира от своя страна Nexo в изявление по случая пред TechCrunch.
Nexo не е първата криптокомпания, сблъскала се с американските регулатори по въпроса за лихвените продукти.
През февруари дъщерно дружество на платформата BlockFi бе осъдено да плати 100 млн. долара на американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC). Подписаното тогава споразумение – както със SEC, така и с общо 32 щата – е забележително, тъй като то застави компанията да регистрира продукта си като ценна книга.