В Брюксел, където европейските лидери се бяха събрали на извънредната среща на върха, за да излязат от блокажа, предизвикан от ветото на Орбан, съспенсът беше краткотраен.

"Имаме споразумение", похвали се председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в "Екс" още в началото на срещата в четвъртък сутрин, "Това гарантира едно стабилно, предвидимо и дългосрочно финансиране за Украйна."

"Това решение доказва още веднъж силното единство на ЕС", подчерта веднага президентът на Украйна Володимир Зеленски, който се обърна към участниците в срещата на върха чрез видеоконферентна връзка.

Помощта, предназначена за Украйна (33 милиарда заеми и 17 милиарда дарения за четири години), е включена в допълнение към бюджета на ЕС до 2027. Този ревизиран бюджет на ЕС ще бъде гласуван по-късно през месеца от Европейския парламент.

За да се гарантира присъединяването на Орбан към останалите страни членки във взимането на общо решение, срещата на върха беше предшествана от "дипломатически балет". В сряда вечерта се проведоха двустранни срещи на Орбан с Макрон и на Орбан с Мелони. В четвъртък сутринта имаше събиране в тесен формат между Макрон, Мелони, Орбан и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.

Компромисът предвижда всяка година да се изготвя доклад на Европейската комисия относно начина, по който са използвани средствата, отпуснати на Украйна, и възможността евролидерите след две години, ако е нужно, да поискат преразгледане на помощта. Унгария искаше да може да има годишно разглеждане на финансовата подкрепа, но останалите страни от ЕС не искаха да предоставят на Унгария такава възможност да повтаря налагането на вето.

Орбан видя, че има раздразнение сред останалите, че има граници, които не бива да се прекрачват, заяви европейски дипломат, пожелал да запази анонимност.

Самият Орбан в четвъртък в "Екс" изрази задоволство, че неговата мисия е била изпълнена и че той е получил гаранции, че средствата, предназначени за Унгария и понастоящем замразени заради спорове с Брюксел, няма да отидат за Украйна.  

"И нашата позиция за Украйна остава същата: ние имаме нужда от прекратяване на огъня и от преговори за мир", допълни той.

Унгарският лидер породи гнева и отчаянието на колегите си на срещата на върха на ЕС през декември, когато наложи вето на европейската помощ за Украйна. Той беше обвинен в Брюксел, че  упражнява шантаж, за да постигне деблокиране на европейските фондове, предназначени за неговата страна, но замразени от Европейската комисия заради неспазване на принципите на правовата държава, в което е упреквана Будапеща.

През декември ЕК деблокира около 10 милиарда евро, като изтъкна, че Будапеща е извършила реформи, за да подобри независимостта на съдебната система, но над 20 милиарда евро остават блокирани заради безпокойството на Брюксел, касаещо по-специално спазване на правата на ЛГБТ общността, на академичните свободи и на правото на убежище в Унгария. Тези средства включват и парите по плана за постпандемично икономическо възстановяване. На въпрос дали Орбан е постигнал от ЕК обещание за деблокиране на блокираните средства за Унгария, Фон дер Лайен отговори отрицателно.

На срещата на върха бе обсъдена и допълнителната военна помощ за Украйна. Германският канцлер Шолц заяви, че идеята е била да се обсъди дали всяка страна членка прави достатъчно. Той подчерта, че според него всички страни членки не правят достатъчно в подкрепа на Украйна.