Приключиха консултации на президента с парламентарно представените формации. Засега остава неясно кога Румен Радев ще извика представителите на ГЕРБ, за да им връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство.

В понеделник държавният глава се срещна с участващите в управлението ГЕРБ и ПП-ДБ, както и с подкрепящата ги ДПС.

Във вторник той разговаря с опозиционните формации като първата среща беше с "Възраждане". От партията използваха консултациите, за да атакуват президента за несъстоялия се иницииран от партията референдум за еврото. В един тон БСП и Възраждане обвиниха сегашното правителство, че убива хората. Населението на страната намаляло с 220 000, а раждаемостта е спаднала.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обвини Радев, че и той  за това, че "ситуацията в държавата е такава", защото миналата година бил погазен "най-демократичният порив на българите - провеждането на референдума за запазването на лева". През 2023 година Народното събрание отхвърли предложението за провеждане на референдум, а през февруари Конституционният съд обяви това решение за законно. Въпреки това от "Възраждане" продължават да използват темата. 

"Вие трябваше да застанете в позиция за защита на българския народ, а не го направихте", каза Костадинов на Радев във вторник.

"Това е абсолютно невярно и ви призовавам да не надъхвате вашите привърженици от трибуната на президентската институция. Аз се ръководя единствено от Конституцията", отговори Радев.

Иначе, без изненада, от "Възраждане" обявиха, че според тях трябва да има предсрочни избори. 

По-късно Радев попита представителите на БСП как оценяват "остатъчния политически ресурс" за съставяне на правителство в рамките на този парламент. В отговор лидерът на социалистите Корнелия Нинова също разви тезата, че за предсрочни избори. Не виждаме възможност в това Народно събрание да бъде решена някаква друга конфигурация или поне заявявам, че ние няма да участваме", добави тя.

"Това правителство предаде очакванията на стотици хиляди хора за промяна на досещания модел на управление", каза още Нинова.

"В този парламент, според нас, няма никакъв смисъл и най-добре е да се отиде на предсрочни избори. Ние имаме представа как би трябвало да се управлява България", каза Тошко Йорданов от ИТН.

Според него правилният подход е експертно правителство с широка парламентарна подкрепа, което можело да стане и в следващ парламент. "И партиите си носят отговорността за експертите, които са представили, като това експертно правителство наистина трябва да има програма по сектори и разписана, включително като стъпки във времето. А не общи приказки – ще се борим с корупцията , ще правим съдебна реформа, не знаейки как", добави той.

Междувременно продължават преговорите около ротацията между ГЕРБ и ПП-ДБ. Двете формации се опитват да се договорят за документ за управлението, който да носи различно име от вече предложения от ПП-ДБ меморандум и проекта на споразумение на ГЕРБ. Пази се и мълчание за детайлите около разговорите - не казват по кои теми все още не имат сериозни различия, както и по кои вече са се разбрали.Преди ден при президента премиера в оставка Николай Денков, който е част от преговорния екип на ПП-ДБ, обяви "съществен напредък" на преговорите с партията на Бойко Борисов. Мария Габриел от ГЕРБ, която е чат от екипа на ГЕРБ и се очаква да стане премиер след ротацията, поиска от президента повече време. 

Според конституцията държавният глава трябва да проведе консултации преди да връчи първия мандат на най-голямата парламентарна група - в случая е ГЕРБ. Той обаче няма с конкретен срок да го направи. Румен Радев е показвал, че може и да бърза, и да протака. В понеделник той даде знак, че е готов да даде на ГЕРБ и ПП-ДБ нужното време, за да се разберат.

След като първият мандат бъде връчен на ГЕРБ, вече има и срок - 7 дни, в които партията може да го задържи преди да го реализира или върне. Изглежда планът на ГЕРБ и ПП-ДБ е да постигнат съгласие около механизмите на управлението и Габриел да върне мандата като изпълнен още в момента, в който Радев ѝ го връчи.

Засега по-скоро няма вариант за правителство с втория мандат, който би трябвало да бъде връчен на настоящите мандатоносителни от ПП-ДБ. В понеделник Денков обяви, че ако не се състави кабинет с първия мандат, по-скоро ще се върви към избори.