Министерството на правосъдието на САЩ е замразило 32 имена на домейни, много от които се маскират като добре известни американски и европейски медии, но публикуват връзки към руско пропагандно съдържание.

По време на разследването Министерството на правосъдието и ФБР установили, че ръководените от Кремъл интернет тролове и служители на пропагандни медии като Russia Today ( РТ) водят мащабна кампания за намеса в изборите в САЩ, дискредитиране на западни страни, подкрепящи Украйна, и за манипулиране на общественото мнение в Германия, Франция, Италия и Обединеното кралство чрез местни политици, бизнесмени, журналисти и други влиятелни лица, пише The Moscow Times.

Международната операция по дезинформация, която според ФБР се провежда от руски организации като Агенцията за социален дизайн, Групата компании "Структура" и АНО "Диалог", се наричала "Двойник". Кампанията се ръководи от заместник-ръководителя на президентската администрация Сергей Кириенко.

Разследването разкрило, че домейните са придобивани от американски регистратори от "лица в чужбина, работещи под ръководството и контрола на руското правителство, и по-специално на Кириенко“, показват материалите, които ФБР е предоставило на съда.

Като част от операцията фалшиви уебсайтове, маскирани като медии от типа на The Washington Post или Fox News, пренасочват нищо неподозиращи потребители към руско съдържание, каза главният прокурор Мерик Гарланд.

"Използвани са привличане на влиятелни лица в целия свят, платена реклама в социалните медии (в някои случаи създадена с помощта на инструменти на изкуствения интелект) и създаването на фалшиви профили в социалните мрежи, представящи се за граждани на Съединените щати (или на други държави извън Русия), за публикуване на коментари в социални мрежи с връзки към домейни, регистрирани от киберсквотери, които се опитват да заблудят потребителите да повярват, че са насочени към легитимни сайтове на новинарски медии“, се казва в материалите на ФБР.

Например, статии на уебсайта washingtonpost.pm представяли проруски и антиукраински гледни точки, много от които се фокусират върху политиката на САЩ. Една от статиите била озаглавена "Белият дом си направи погрешна сметка: конфликтът с Украйна укрепва Русия“ и твърдяла, че авторът ѝ е репортер на The Washington Post. В нея по-специално се казвало: "Време е нашите лидери да признаят, че продължаващата подкрепа за Украйна е грешка. Това е загуба на животи и пари и да се твърди обратното означава само да се продължи унищожението. В името на всички участници, администрацията на Байдън трябва просто да постигне мирно споразумение и да продължи напред."

В друг случай измамни материали са публикувани на уебсайта washingtonpost.ltd. Документите на ФБР цитират видео, за което се твърди, че е получено от "редакционната колегия" на The Washington Post през февруари 2023 г., от "разпит" на украинския президент Володимир Зеленски, в което той разказва за американски биолаборатории.

ФБР се сдобило и с вътрешни документи от руски организации, участващи в операция "Двойник". В един от тях се казва:

"За да засилим въздействието на основните информационни вектори на проекта върху аудиторията на целевите страни, считаме за препоръчително да стартираме система за разпространение на коментари в социалните мрежи.

За да работи системата за коментари, се планира да се състави медийна карта за достигане до подходящите целеви аудитории - популярни общности с политическа и икономическа ориентация, лични акаунти на ЛОМ-ове (лидери на обществено мнение, бел. The Moscow Times). Операторите ще оставят коментари от името на ботове под публикации според медийната карта. Коментарите (текст/снимка/връзка) ще популяризират основните разкази на проекта и ще предизвикат рационални (наистина, защо НИЕ трябва да помагаме на Украйна?) и емоционални (какви негодници са все пак американците!) реакции от публиката...

КПД на проекта:

  • 1000 коментара на ден за държава,
  • 30 000 коментара на месец на ден за държава,
  • 60 000 коментара за Франция и Германия заедно на месец.“

Сред домейните-двойници е имало такива, маскиращи се на медии като Reuters, Der Spiegel, Bild, Le Monde, Le Parisien, Welt, FAZ, Süddeutsche Zeitung, Delfi и др. В допълнение към домейните били създадени Facebook страници, подобни на страниците на западни новинарски медии, използващи имена като CNN California или California BBC.

Не само руски организации са работили върху съдържанието. Министерството на правосъдието на САЩ повдигна наказателни обвинения срещу служители на РТ Константин Калашников и Елена Афанасиева за пране на пари и нарушаване на Закона за чуждестранните агенти.

Според Министерството на правосъдието РТ създава компания в щата Тенеси, а Афанасиева и Калашников я контролират от Москва под измислени имена. Тя е действала, въпреки че САЩ забраниха на РТ да работи в страната след руската инвазия в Украйна. Общо компанията в Тенеси е получила около 10 милиона долара за създаване на пропагандно съдържание. Около 2000 видеоклипа са били публикувани в TikTok, Instagram, X и YouTube.

Обвинение и санкции

Американските власти обявиха серия от мерки, включително наказателно преследване и финансови санкции срещу руски държавни медии и техни служители, в отговор на опити за намеса в изборите в САЩ, за които обвиняват Русия.

Главният прокурор Мерик Гарланд обяви обвиненията срещу двамата служители на руската медия Russia Today (РТ). Тези две лица са включени и в списъка с финансови санкции, публикуван едновременно от Министерството на финансите на САЩ, в който са включени 10 души, включително шестима ръководители на РТ, главният ѝ редактор Маргарита Симонян, както и две руски неправителствени организации.

Държавният департамент обяви и визови ограничения за компанията майка на РТ и други дъщерни дружества и предложи награда до 10 млн. долара за информация за намеса в изборите в САЩ.

"Тази сутрин американската прокуратура в Южния окръг в щата Ню Йорк повдигна обвинения срещу базираните в Русия служители на Ар Ти Константин Калашников и Елена Афанасиева. Те са обвинени в заговор за пране на пари и нарушаване на американския закон за регистрация на чуждестранните агенти", заяви Гарланд.

"РТ и нейните служители, включително двамата обвиняеми, са провели операция на стойност близо 10 млн. долара, за да финансират компания, базирана в Тенеси, която да "създава и разпространява сред американската аудитория съдържание със скрити послания на руското правителство", обясни Гарланд на пресконференция.

Той заяви, че Москва е искала да си осигури "предпочитания от нея резултат" в надпреварата между Доналд Тръмп и Камала Харис.

"Russia Today вече не е просто пропагандно звено на Кремъл. Тя се използва за осъществяване на тайни руски действия за влияние", каза говорителят на Пентагона Джон Кърби.

Едновременно с това Министерството на финансите на САЩ наложи санкции срещу руската държавна агенция РИА Новости, телевизионния канал Russia Today (RT) и цялата медийна група "Россия сегодня" за намеса в президентските избори в САЩ през 2024 г.

Сред санкционираните са главният редактор на руската държавна РТ и деветима други служители, предаде Ройтерс.

Американското министерство на финансите заяви, че Маргарита Симоновна Симонян и други лица, свързани с медията, тайно са вербували инфлуенсъри в социалните медии, които да повлияят на общественото мнение в САЩ и да разпространяват прокремълски съобщения.

Освен това ФБР поиска разрешение от съда да изземе 32 интернет домейна, които според американското правителство са били част от опити за оказване на "зловредно влияние", включително за подкопаване на обществената подкрепа за американската помощ за Украйна.

Министерството на правосъдието на САЩ и преди е предупреждавало, че Русия продължава да представлява заплаха за президентските избори в страната, посочва Ройтерс. Официални представители от САЩ твърдят, че Русия не е променила предпочитанията си от предходните президентски избори и смятат, че Москва предпочита Тръмп. Русия отрича тези обвинения.

Ар Ти отговори на информацията за санкциите с насмешка. "Три неща са неизбежни в живота – смъртта, данъците и намесата на РТ в американските избори", заяви медията.

Москва ще се насочи към американски медии в отговор на действията на САЩ, заяви говорителката на външното министерство на Русия Мария Захарова, цитирана от Ройтерс.

Мерките на Москва могат да бъдат огледално отражение на тези, предприети от Вашингтон, или да придобият някаква друга форма, добави тя.