Мина повече от месец след ултимативният краен срок от 1 август, който бизнесменът Михаил Михайлов даде във Facebook на българската общност да направи нещо, за да възстанови църквата „Св. Иван Рилски“ след като той придоби сградата.

Поредица от срещи, един пикник и онлайн дейности през лятото създадоха усещането, че се работи активно по възстановяването на църковния живот. Но това, което спира процеса е кой да плати на Михайлов парите за купената от него сграда. В пост във Facebook Михайлов твърди, че е направил разходи от 610 000 долара по придобиването на храма. Той обаче не е предоставил публичен отчет как е натрупал тези разходи въпреки, че иска от българската общност да му ги възстанови. Това изглежда е и основният проблем пред големите дарители в Чикаго, които не са склонни да дадат дарения от по 50-100 000 долара без да са наясно дали зад твърденията на Михайлов седят реални разходи и как точно са образувани.  

„Предлагат ми да си купя място в борда, но не съм наясно къде отиват тези пари и за какво“, коментира голям български бизнесмен, на чийто разговор по темата  BG VOICE стана свидетел през август. Подобна беше реакцията и на друг от успелите българи в Чикаго -  „Нека да покаже фактурите и ще видим“, каза той след като е получил обаждане от близкия до Михайлов Георги Бошнаков, който е и директор в „Малко Българско Училище“.

Бошнаков обяснил, че той е готов да направи дарение и търси съмишленици, които да участват със същата сума. Срещу това те, както и Бошнаков, ще получат място във външен борд от 7 до 9 души, който ще може да взима дългосрочни решения за съдбата на сградата на храма, особено в случай, че нещата с новата църква там не потръгнат. Това всъщност е първоначалната идея на Михайлов, която той описа в меморандум през 2023 г. – сградата да се контролира от него чрез НПО и чрез нея да държи контрола в църковното настоятелство. Тази идея беше отхвърлена от специалисти по църковния канон, с които BG VOICE говори тогава. От БПЦ също дадоха знак, че това решение е неприемливо.

Михаил Жилев (в дясно) е двигателят за възстановяването на църковния живот. Той разчита на помощта на отец Йоан (прав)

Не е ясно и от името на коя организация Бошнаков и други хора около Михайлов търсят спонсори и предлагат места в този борд след като нямат общо с новата организация, която се опитва да възвърне църковния живот в „Св. Иван Рилски“ (за нея разказваме по-долу). „Не са свързани с нашата организация и не предлагат места в нашия bord of trustees (надзираващ борд). И ние ги търсим тези мецанати (които да дарят големи суми за сградата, бел.ред.,    1`), но все още не сме готови, нямаме устав и правила, за да бъде правилно това“, обясни Михаил Жилев, който е двигател на възстановяването на църковния живот в „Св. Иван Рилски“.

Продажбата на места в борда на богаташите обаче не върви

особено добре през лятото заради недоверието към Михайлов и липсата на прозрачност във финансите. Тази статия е базирана на дузина интервюта и разговори с хора, които участват в процесите около църквата или които са били търсени за спонсори. Много от тях предпочитат да запазят анонимност. Самият Михайлов не отговоря на многократните ни опити за интервю или писмена позиция.

През февруари 2023 г. Михайлов купи най-големия ипотечен заем, който църквата имаше към Fifth Third Bank и се присъедини към делото по несъстоятелност срещу „Св. Иван Рилски“, заведено от другия кредитор – The Heritage Foundation Bank. Като собственик на първия и най-голям заем, Михайлов получи и възможността да има пръв право на искове към храма. Така той го затвори преди Гергьовден миналата година, обяви в несъстоятелност и на търга на 1 юли т.г. получи сградата поради липса на други оферти.

Директорът на МБУ Живка Петрова беше активна на последната среща за „Св. Иван Рилски“

Какви разходи е направил Михайлов?

Заемът към Fifth Third Bank е бил за около 280 000 долара. Не е ясно обаче дали Михайлов е платил пълната сума за него. Експерти по ипотеки в САЩ обясниха пред BG VOICE, че по принцип т.нар. „лоши ипотеки“ се купуват на вторичния пазар от инвеститори на 30 до 50% от стойността им. Така Михайлов може да е платил между 84 и 140 000 долара за ипотеката на „Св. Иван Рилски“ към Fifth Third Bank. Ако към тази сума се добавят разходи за адвокати от 30 до 50 000 долара, за ремонт и поддръжка – още 50 000 долара – не става ясно как се стига до сумата 610 до 750 000 долара (различни твърдения за разходите се правят пред различни хора и във Facebook). Михайлов обаче отказва да отговори на този въпрос – както на BG VOICE, така и на хора, които се опитват да възстановят църквата.

Другият Мишо

От няколко месеца най-активен в опита за възстановяването на църковният живот е друг Мишо – Михаил (Майк) Жилев. Той също се занимава с транспортен бизнес и казва, че връзката му със „Св. Иван Рилски“ е много емоционална – венчан е там и първото му дете е кръстено в храма. Жилев твърди, че се познава с Михайлов отпреди няколко месеца. Казва, че не е питал Михайлов да му покаже разходни документи. „Нашите разговори с него са свързани с това каква е сумата, която ние трябва да съберем и платим и ако намерим тези мецанати, които да дадат тази сума на него“, обяснява Жилев. Той казва, че Михайлов е направил предложение те да откупят сградата от него за около 450 000 долара. Но бизнесменът иска да получи и място в борда заедно с другите мецанати. „Това ще са 9 или 11 души. Точно какъв контрол и власт те ще имат ще бъде публично изказано, но все още не сме го изгладили“, обясни Жилев. Идеята на този борд е, ако църквата е неуспешна и се наложи сградата да бъде продадена, да реши как да бъдат разпределени средствата от нея – между други български организации. Но, според Жилив, този борд ще може да уволнява и църковното настоятелство в случай на проблеми, каквито е имало в миналото.
Всъщност, през последните няколко месеца Жилев е най-големият ентусиаст, който се опитва да съживи църквата, полагайки огромни усилия. Заедно с други ентусиасти са създали нова неправителствена организация, уеб сайт и поредица от дарителски събития и срещи.

Последната среща на 27 юли обаче бързо напусна практичния тон. Отричане на теорията на Дарвин за еволюцията, умряло дете по време на концерт на „Ролинг Стоунс“, пламенни речи за липсата на духовно в живота на българите, представящи се за журналисти хора, които съветват към „пълна непрозрачност“ за проблемите в църквата и много патос – това беше атмосферата и темите по време на срещата, която се проведе в салона на църквата „Св. София“ в чикагското предградие Дес Плейнс. Една от най-активните участнички в дискусията беше директорът на МБУ Живка Петрова, която обясни, че свещениците там са родители на деца в нейното училище.
На срещата присъстваха трийсетини души, сред които и консулът Бойко Хаджийски.

Желев представи проект за устав на новата църковна община, който не получи одобрението на гостуващият свещеник Йоан – той е част от гръцка църква, но идеята е той да помага до евентуалното намиране на постоянен свещеник.  Жилев обяви, че първите най-важни цели са три – храмът да продължи да се помещава в сградата на „Св. Иван Рилски“, да е към Патриаршията в София (предишната беше към Американската православна църква - ОСА) и да се направят най-важните ремонти в сградата. За сега от новата организация разчитат именно на отец Йоан, който им е дал дума, че ще бъде до тях поне в първата година докато се намери постоянен свещени

На 18 август хората около Михаил Жилев проведоха благотворителен пикник за възстановяване на църковния живот

Всичко е ПР?

Междувременно BG VOICE научи, че през ранната пролет на миналата година Михаил Михайлов е търсил да наеме български ПР агенция, която да се грижи за имиджа му покрай въвличането му в сагата с църквата „Св. Иван Рилски“. Не е ясно защо е било нужно на Михайлов пиар в това, което той представя като опит да се спаси църквата. Изглежда, че след като е получил поне една оферта, бизнесменът се е отказал от идеята да наема агенция, която да се грижи за имиджа му. Михайлов не отговори и на наш въпрос по темата