В днешно време имаме достъп до всякаква информация, която да ни помогне да диагностицираме какво не ни е наред. Пускането на симптоми в търсачката не е препоръчителен метод - винаги е по-добре да потърсим лекар при промяна в състоянието ни. Добре е обаче да бъдем подготвени за симптомите на най-често срещаните проблеми, така че да можем да реагираме веднага при появата им.
Сърдечният удар/инфарктът е състояние, свързано с недостига на наситена с кислород кръв в сърцето. Ако сърдечният мускул не получава достатъчно кръв, това може да доведе и до летален изход. Ето какви са симптомите:
* дискомфорт в областта на гърдите - той може да се изразява в напрежение, болка, чувство за натиск или високо налягане;
* задух - той може да бъде съпътстван от напрежение в гърдите, но може да се появи и сам;
* нарастващо безпокойство;
* болка във врата, в областта на стомашната кухина, в гърба, в челюстта, в ръцете (особено лявата);
* силна кашлица се проявява, ако сърцето не може да смогне на нуждите на тялото от кръв. Тогава тя се стича в дробовете.
При проява на някой или някои от тези симптоми незабавно потърсете медицинска помощ.
Сърдечен арест се нарича внезапното спиране на сърдечната дейност. Често това състояние се бърка със сърдечния удар, но двете са доста различни. При инфаркт говорим за проблем с циркулацията, докато сърдечният арест представлява "срив в системата", при който сърцето спира да бие, т.е. спира да изпомпва кръвта напълно. Предвестниците на сърдечния арест са:
* внезапна загуба на способността индивида да реагира, да отговаря на въпроси, да разбира;
* задъхване;
* загуба на съзнание или слабост.
При поява на тези симптоми е необходима спешна медицинска помощ. До пристигането на спешен екип се оказва първа долекарска помощ, включваща сърдечен масаж и изкуствено обдишване.
Най-често срещаният симптом на инсулта е внезапното силно главоболие. Състоянието се изразява в недостиг на кислород и кръв в мозъка, което води до смърт на мозъчните клетки. В резултат може да се появи загуба на паметта и на двигателната активност. Ето какви са симптомите:
* изтръпване или слабост на лицевите мускули, на крайниците от едната страна на тялото;
* затруднено придвижване, затруднен говор;
* силно, внезапно главоболие;
* загуба на зрението на едното или двете очи.
Необходима е незабавна медицинска помощ.
Исхемичната болест на сърцето представлява стесняване на коронарните артерии, които го снабдяват с кръв и кислород. При напълно блокиране на тези артерии настъпва инфаркт. Ето за какви знаци трябва да следите:
* исхемията често започва с ангина или болка в средната или лявата част на гърдите;
* може да се появи задух;
* отслабване на сърцето и слабост на сърдечния мускул.
Необходима е медицинска помощ. Исхемията е и знак, че ви трябва промяна в начина на живот - заложете на по-здравословна храна, повече движение, спрете цигарите.
Аритмията представлява промяна в нормалния ритъм на сърцето. Тя може да се изразява в ускорено сърцебиене или в забавянето му. При някои пациенти няма никакви симптоми и аритмията се установява единствено с ЕКГ изследване. При други може да се наблюдават следните изменения:
* при ускоряване на пулса се появяват замайване, припадъци, внезапна слабост, трудно дишане;
* при забавяне на пулса се наблюдават ангина, болки в гърдите, трудно концентриране, умора, потене.
Сърдечната недостатъчност представлява изменение на количеството изпомпана кръв. Това може да се дължи на стесняване на кръвоносните съдове, на високо кръвно налягане или на увреда на сърдечния мускул. Ето за какви симптоми трябва да следите:
* неспособност за двигателна активност;
* сърцебиене;
* сухота в гърлото;
* подуване на глезените;
* загуба на апетита;
* задържане на течности.
Необходима е медицинска помощ.