"Повече от 50 милиона души по целия свят са засегнати от конфликти в градски зони - от Афганистан през Либия, Сирия до Йемен и на други места, където цивилните са изложени на много по-голям риск да бъдат убити или ранени", заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.
Той каза, че в някои случаи цивилните могат да бъдат объркани с бойци и да бъдат атакувани. По думите на Гутериш воюващите не се опитват да минимизират жертвите и използват експлозивни боеприпаси на оживени места, което води до ужасни страдания за обикновените хора, които биват осакатявани и получават тежки психични травми.
В изказване по време на заседание на Съвета за сигурност на ООН, посветено на защитата на цивилните в градски райони по време на конфликти, генералният секретар на организацията даде пример, че по време на миналогодишната война в Газа между Израел и екстремистите от "Хамас" десетки училища и здравни центрове са били повредени, а близо 800 000 души са останали без питейна вода.
"В Афганистан атака с експлозив пред гимназия в столицата Кабул миналия май отне живота на 90 ученици, основно момичета, и рани още 240 души", каза Гутериш.
Той допълни, че рискът от жертви сред цивилното население "нараства, когато воюващите се смесват с тях и разполагат военни обекти и техника близо до цивилна инфраструктура". Гутериш подчерта обаче, че конфликтите в градски зони "излизат далеч извън рамките на непосредственото си отражение върху цивилните".
"Уличните боеве излагат също цивилните на риска от обсада или блокади, водещи до масов глад. Те принуждават също милиони хора да напускат домовете си, "допринасяйки за рекордния брой бежанци и вътрешно разселени хора" и създават милиони тонове отломки, които засягат състоянието на околната среда и човешкото здраве", каза Гутериш.
"Четири години след разрушаването на 80 процента от сградите в Мосул, в Ирак, близо 300 000 души все още са разселени", каза генералният секретар на ООН и добави: "Ужасяващата цена, която плащат хората при водене на улични боеве не е неизбежна; тя е въпрос на избор".
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.