Решението на американски съд, че двамата бели полицаи, открили огън в апартамента на чернокожата Бреона Тейлър в щата Кентъки, са използвали оправдана сила и няма да бъдат съдени за смъртта й, а трети полицай ще отговаря само за застрашаване на живота на обитателите на съседен апартамент, е водеща тема за британски и американски издания.
Произнасянето на съда, обявено от прокурор, който е чернокож републиканец, предизвика протести на различни места в САЩ, отбелязват британският "Гардиън" и американският "Ню Йорк таймс".
"Гардиън" цитира прокурор Камерън, че понякога наказателният закон не е достатъчен, за да даде отговор на трагедия.
Лондонският в. "Индипендънт" цитира изявлението на губернатора на Кентъки, че сега очите на целия свят са вперени в Луивил. Изданието съобщава за бдението в центъра на град Луивил в памет на 26-годишната Тейлър, която беше застреляна през март. Събралите се протестиращи настояваха за слагане край на полицейската бруталност и жестокото отношение към чернокожите американци, както и за системни реформи в работата на полицията.
Британският "Таймс" съобщава за разгневеното множество, събрало се в Луисвил след обявяване на съдебното решение, че полицаи оправдано са стреляли 32 пъти по Бреона Тейлър, след като приятелят й пръв стрелял и ранил полицай в крака.
Американският в. "Ню Йорк таймс" съобщава за демонстрации в Ню Йорк, Чикаго, Милуоки и по-малки градове в цялата страна. Изданието отбелязва, че смъртта на Тейлър е предшествала с няколко месеца убийството на Джордж Флойд в Минеаполис. Вестникът описва двучасовото шествие на стотици демонстранти, скандиращи името на Бриона, които носели плакати срещу полицията и с текст "Животът на чернокожите има значение", следвани от десетки автомобили с надути клаксони.
"Ню Йорк таймс" пише, че в центъра на Луисвил хора са се събрали предварително, за да чуят съдебното решение и след обявяването му е имало викове на гняв и мъка. Чули са се и възгласи "Това ли е?" и призив за опожаряване на града.
"Ню Йорк таймс" припомня също, че майката на Бриона, която заведе дело срещу град Луивил за смъртта й, миналата седмица е получила 12 милиона долара съгласно съдебно споразумение. Но адвокатът на семейството Бен Кръмп написа в Туитър, че липсата на допълнителни обвинения срещу полицаите е "скандална и оскърбителна".
Американският в. "Вашингтон пост" извежда в заглавие, че с решението по случая "Бриона Тейлър", изтерзаните летни протести получават нов тласък за есента. Изданието посочва, че първоначално случаят с Тейлър не е получил голямо обществено внимание, но след смъртта на Джордж Флойд вече цялата страна научи името на младата чернокожа жена.
Вестникът отбелязва също, че поривът за промяна е довел до резултати навсякъде, включително в Луивил, където разрешенията полицаи да влизат в жилища, без да чакат да им отворят (какъвто е случаят с Бриона), вече са забранени.
Промяната беше наречена "законът на Бреона".
Според адвоката правозащитник и преподавател по право в университета в Корнел Джо Маргулис, цитиран от изданието, докато не се промени културата на хората, няма как да се промени начинът, по който полицията се държи или още по-важното, няма да се променят взаимоотношенията на полицаите с гражданите, на които служат.
"Вашингтон пост" цитира и собствената си статистика, започната през 2015 г., че годишно в САЩ полицаи убиват около 1000 души. Повечето от смъртоносно простреляните са били въоръжени. Преобладаващият брой случаи не привличат обществено внимание, но единици пораждат публично възмущение.
Вестникът цитира преподавателя по право в университета в Луивил Самюъл Макросън, че Кентъки е сред щатите, където е в сила доктрината "моят дом е моята крепост". Тя дава право човек да прибегне до смъртоносна сила, за да защити дома си. При използването на смъртоносна сила обаче полицията превишава дадената й от закона власт, отбелязва Макросън..
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.