Канадските либерали на министър-председателя Марк Карни запазиха властта с победата си на вчерашните предсрочни парламентарни избори в страната, за която допринесе съпротивата срещу наложените от американския президент Доналд Тръмп мита и намеренията му да превърне Канада в 51-вия американски щат.
При преброени почти всички от бюлетините, резултатите от Централната избирателна комисия на Канада показаха, че Либералната партия печели в 168 избирателни района, а опозицията - Консервативната партия - в 144. Лидерът на консерваторите Пиер Поалиевър, който само допреди три месец бе сочен за абсолютен фаворит на изборите, загуби депутатския си мандат от окръг Карлтън в провинция Онтарио от либерала Брус Фанджой.
Либералите, които са на власт вече повече от девет години, изоставаха с 20 процентни пункта след консерваторите в социологическите проучвания през януари, преди загубилият общественото одобрение Джъстин Трюдо да обяви, че се оттегля от премиерския пост, а Тръмп - да започне със заплахите си за увеличение на митата и за анексиране на Канада, посочва Ройтерс.
"Играеше факторът "Само не и консерваторите". Играеше факторът с митата на Тръмп, и не на последно място - оттеглянето на Трюдо, което накара много от левоцентристки настроените избиратели, както и традиционалистите сред либералите, да отидат да гласуват", заявява за Ройтерс Сочи Кърл, директорка на Института "Ангъс Рийд" - мозъчен тръст за изборни изследвания.
Въпреки успеха либералите няма да имат мнозинството, към което се стремеше Карни, за да му е по-лесно в преговорите с Тръмп за митата, застрашаващи канадската икономика. Либералите се нуждаеха от 172 места в Камарата на общините, съставена от общо 343 представители, за да могат да управляват без нуждата от подкрепата на някоя по-малка партия. Либералната партия остана с 4 места по-малко от необходимите за мнозинство.
„Старите ни отношения със САЩ, отношения, основани на постоянно засилваща се интеграция, приключиха“, заяви Карни в речта си по случай победата в Отава.
„Системата на отворена глобална търговия, която се крепи от САЩ – система, на която Канада разчиташе от края на Втората световна война, система, която въпреки че не бе перфектна, осигуряваше благоденствието на страната ни в продължение на десетилетия – приключи. Това е трагично, но това е и нашата нова реалност“, обобщи той.
Консерваторите приеха поражението
Карни каза, че предстоят месеци на изпитания, които изискват саможертва. Поалиевър прие поражението и заяви, че неговата партия ще продължи да държи сметка на управляващите. "Скъпи мои съмишленици консерватори, имаме много за празнуване тази вечер. Спечелихме 20 места повече в парламента", заяви 45-годишният Поалиевър.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и британският премиер Киър Стармър поздравиха Карни за победата. "Връзката между Европа и Канада е силна - и става все по-силна", заяви Фон дер Лайен. "Очаквам с нетърпение да работим в тясно сътрудничество, както двустранно, така и в рамките на Г-7. Ще защитаваме нашите общи демократични ценности, ще зачитаме всички страни и ще бъдем радетели за свободната и честна търговия", добави тя.
Стармър заяви, че очаква Карни да поеме лидерството по международни въпроси и да продължи тясното сътрудничество "в областта на отбраната, сигурността, търговията и инвестициите“.
Канадският министър-председател обеща твърд подход към митата на Вашингтон за вноса в САЩ и подчерта, че Канада ще трябва да изразходва милиарди, за да намали зависимостта си от САЩ. Десноцентристистки настроените консерватори обаче се оказаха неочаквано силни.
Правителствата на малцинството в Канада обикновено имат живот не по-дълъг от две-две и половина години, обръща внимание Ройтерс. Ако Карни се договори с клонящата към лявото политическо пространство Нова демократическа партия (НДП) и със Зелената партия, тогава той ще се добере до мнозинство, макар и с малко, посочва агенцията.
"Това е... много несигурно", казва Филип Лагас, преподавател и конституционен експерт в университета "Карлтън" в Отава. "Всеки вот на доверие ще бъде стресов. Всеки от частичните избори ще бъде от изключителна важност", подчерта той.
Тръмп отприщи вълна от патриотизъм
Заплахите на Тръмп отприщиха вълна от патриотизъм, която засили подкрепата за Карни - един новобранец в политиката, който преди това ръководеше централните банки и на Канада, и на Великобритания.
Тръмп отново се оказа фактор в предизборната кампания миналата седмица, заявявайки, че може да повиши с 25% митото върху произведените в Канада автомобили, защото САЩ не ги искат. Преди това американският президент каза, че може да използва "икономическа сила“, за да направи Канада 51-ви американски щат.
Карни твърди, че опитът му в разрешаването на икономически проблеми го прави най-добрия възможен лидер, който е в състояние да се справи с Тръмп, докато Поалиевър се възползва от опасенията на хората относно разходите за живот, престъпността и жилищната криза.
В публикация в социалните медии вчера - деня на изборите, Тръмп отново призова Канада да стане 51-ви щат на САЩ. "Късмет на великия народ на Канада“, написа той.
"Изберете този, който притежава силата и мъдростта да намали данъците ви наполовина, да увеличи военната ви мощ - безплатно, до най-високото световно равнище, да увеличи ЧЕТВОРНО бизнеса ви с автомобилите, стоманата, алуминия, дървения материал, енергопреноса и всички останали бизнеси, С НУЛЕВИ МИТА ИЛИ ДАНЪЦИ, ако Канада стана заветният 51-ви щат на Съединените американски щати. Нека я няма повече изкуствената разделителна линия, прокарана преди много години", гласеше публикацията на президента на САЩ.
Напрежението със САЩ накара поддръжници на две по-малки партии - лявата Нова демократическа партия и сепаратисткият "Квебекски блок", да се насочат към либералите. Лидерът на НДП Джагмийт Сингх призна поражението в своя избирателен район и заяви, че планира да се оттегли от лидерския пост в партията.
След победата си на вчерашния вот либералите вече имат две поредици от по четири изборни победи, като първата серия бе до 2004 г.