сн. „Уеб кафе“

Около 800 млн. лв. вече са ограбени от КТБ. Това обяви премиерът Бойко Борисов. Той коментира притесненията, че активите на банката се топят главоломно, а квесторите позволяват прихващането на цесии. При цесията вложители, които имат в банката по-големи суми от гарантираните от държавата, си ги прибират от хора, които пък имат да връщат пари на КТБ. Така държавата е изиграна и не може да прибере парите от фалиралата банка, а вложителите заобикалят закона, като си възстановяват огромни суми. По този начин успяха да си вземат милионите от КТБ министърът на културата Вежди Рашидов и собственичката на „Вирджиния мюзик" Саня Армутлиева.

Поради тази причина министър-председателят настоя за спешните корекции в Закона за банковата несъстоятелност. Борисов обясни, че забавянето на делото за обявяване на КТБ в несъстоятелност пречи да се пристъпи към действия по осребряване на имуществото и удовлетворяване на кредиторите, един от които е държавата.

„Може би някои не знаят що е синдик, що е квестор, кой кого назначава. За тях единственият факт е пази ли се имуществото, което след това, като се продаде, държавата ще си върне парите, или някой ще го открадне", заяви премиерът.

Той обясни подробно и искането на правителство - в КТБ да влязат двама служебни синдици, които да бранят имуществото на трезора.

За загубата на активи потвърди и председателят на Комисията по бюджета в парламента Менда Стоянова. Тя направи уточнението, че БНБ е трябвало в периода на специалния надзор да намери начин да оздрави трезора и да запази активите му, но не е успяла и в двете. По думите й затова оттук нататък трябва да се пристъпи към изпращането на синдици в КТБ. В тази връзка Стоянова потвърди притеснението на правителството, че активите на банката се топят главоломно. В същото време Стоянова изтъкна и грешки на БНБ по отношение на надзора, който е трябвало да упражнява върху КТБ. Депутатът за пореден път коментира, че управителят на централната банка Иван Искров е трябвало да си подаде оставката след случая с КТБ.

Парламентът гласува текст в закона, който да позволи Фондът за гарантиране на влогове (ФГВ) да назначава синдици, които да контролират квесторите в банки с отнет лиценз. Целта е да не се позволява нерегламентирана разпродажба на активи.

Предвиждаше се двамата синдици да останат до назначаването на постоянен експерт на длъжността. Още преди гласуването Софийският градски съд превантивно отхвърли назначаването на временен синдик. С влизането на закона в действие ръцете на съда ще бъдат завързани и той няма да може да спира назначаването на синдици.

Една от най-мащабните цесии, разиграли се в КТБ, е за дълга на „Табак маркет", една от многото фирми от империята на Ахмед Доган. Тя е собственик на веригата за продажба на вестници и цигари „Лафка". Собствениците на „Лафка" са имали задължение от 34.4 млн. лв. То обаче е покрито от цесия с Първа инвестиционна банка (ПИБ). ПИБ, за която много медии писаха, че е била на крачка от фалит, но е спасена с държавни средства, е продала свое вземане.