Умните часовници като Samsung Galaxy Gear имат бъдеще, но ще трябва да са по-евтини, смятат производителите на чипове

Сегментът на умните аксесоари все още е в своята начална фаза, като водещите производители не предлагат особено голямо разнообразие от продукти. С течение на времето обаче това ще се промени, като умните часовници и очилата с добавена реалност са само началото, смятат ръководителите на няколко водещи технологични компании. В началото основният интерес на потребителите ще бъде насочен към фитнес гривните. Развиват се множество сензори с различни възможности, които ще могат да следят разнообразни здравни показатели, смята изпълнителният директор на ,,Броудком" Скот Макгрегор. Този тип устройства са и сравнително евтини за производство, което ще отвори вратата за много нови участници на пазара, пък смята изпълнителният директор на Ей Ар Ем Саймън Сегърс. Компаниите, които успеят да натрупат достатъчно приходи с умни гривни например, ще имат добри шансове да продължат да участват и след като на пазара навлязат големите фирми.

Основен фокус ще има върху естетиката. Умните устройства ще са компактни, леки, с атрактивен дизайн. ,,Трябва да изглеждат като нещо, което много искаш да носиш, за да бъдат приети масово", коментира Майк Бел, ръководител на мобилния бизнес на ,,Интел". Умните аксесоари ще трябва да са почти неразличими визуално от сегашните си обикновени еквиваленти. Това ще отвори вратата и за нетрадиционни дисплеи, които избягват традиционната правоъгълна форма.

Производителите на чипове очакват появата и на напълно различни по функция устройства. Част от тях ще са доста семпли. Например пръстен, който светва, когато половинката на потребителя се обажда по телефона. Освен това ще има голям ръст и на умните аксесоари за домашни любимци, които да следят както тяхното здраве, така и  къде се намират. Разбира се, технологиите няма да пропуснат и модата. В спортния отдел се работи по дрехи, които могат да измерват ултравиолетовите лъчи или да следят определени показатели. Във всекидневната мода пък се разработват променящи цвета си копчета и материи.

Умните джаджи постепенно ще станат самостоятелни. Няма да е необходимо те да са постоянно свързани със смартфон или друго устройство, за да работят пълноценно. ,,Ако могат да правят още нещо, когато ги свържеш с друго устройство, добре, но те трябва да са самостоятелни и да вършат всичко сами, за да бъдат масово приети", прогнозира г-н Бел.

Нито един от производителите на чипове не се наема да прогнозира дали умните устройства ще успеят да се наложат на пазара, нито кога може да се случи това. Главният маркетинг директор на ,,Медиатек" Йохан Лодениус смята, че навлизането на тези джаджи на пазара ще дойде постепенно с намаляването на техните цени. Те трябва да струват $50 или по-малко, за да са наистина привлекателни за хората, казва той.