Създадената от българи компания за криптокредитиране Nexo придоби дял във федерално регулирана банка в САЩ, проправяйки пътя на компанията да предлага банкови услуги в Америка като лицензирана институция. Сделката за част от Summit National Bank ще позволи на компанията да предлага на институционалните си клиенти и тези на дребно в САЩ услуги, които включват банкови сметки, обезпечени с активи заеми, картови програми и др., става ясно от прессъобщение. Nexo отказа да разкрие размера на дела си в Summit National Bank. Сделката също ще помогне на компанията да разшири присъствието си в САЩ.
засегнат от съдебни дела
от осем американски щата за предполагаеми нарушения. Причината за действията им e продукт, за който се оказва, че носи лихви на клиентите и на практика изпълнява ролята на ценни книжа, но въпреки това не е бил регистриран като такъв. Според обвиненията Nexo е подвела инвеститорите да повярват, че е лицензирана и регистрирана платформа. Обвинения срещу Nexo са повдигнати в щатите Ню Йорк, Калифорния, Кентъки, Мериленд, Оклахома, Южна Каролина, Вашингтон и Върмонт. Щатските регулатори твърдят, че компанията не е предоставила на клиентите си необходимата информация за продуктите си и така те не могат да направят обективен избор. Главният прокурор на Ню Йорк Летиша Джеймс отбеляза в изявление, че по-рано е предупредила Nexo да се регистрира като брокер или дилър на ценни книжа и стоки, но тя не го е направила. Службата не разкрива кога е предоставила тези предупреждения. „Платформите за криптовалута не са изключителни; те трябва да се регистрират, за да работят точно като други инвестиционни платформи“, настоя Джеймс.
Nexo наруши закона
и доверието на инвеститорите, като лъжливо заяви, че е лицензирана и регистрирана платформа“, коментира още главният прокурор, добавяйки, че е завела иск срещу компанията и настоява за „отнемане на всички приходи, получени от незаконното поведение на Nexo“. Регулаторите визират продукта „Earn Interest Product“, който предлага лихва от 36%. От компанията посочват, че не рекламират високия процент, а за по-голямата част от останалите активи на платформата той е едноцифрен.
инвестиции от над 800 милиона долара
В коментар за Investor.bg от Nexo уточниха, че продуктът, чрез който клиенти печелят лихва върху активите си, не се предлага в Ню Йорк, още преди регулаторът да поиска спирането му през октомври 2021 г. Все още активни към тази дата акаунти от Ню Йорк с баланси под 1000 долара обаче станаха повод за първото писмо. След комуникация с регулатора Nexo поетапно затвори профилите на всички нюйоркски клиенти, които изтеглиха наличните си активи, посочват от компанията. „Nexo винаги е бил посветен на управлението на устойчив и съвместим бизнес и приветства, дори проактивно търси, регулаторна яснота“, коментира от своя страна Nexo в изявление по случая пред TechCrunch. Компанията „се ангажира да намери ясен път напред за регулираното предоставяне на продукти и услуги в САЩ, в идеалния случай на федерално ниво.“ Освен това Nexo се опита да се разграничи от други играчи, които са изпаднали във финансови затруднения, като каза, че „не е участвала в необезпечени заеми, не е имала експозиция към LUNA/UST, не е трябвало да бъде спасявана или е трябвало да прибягва до каквито и да било ограничения за теглене“. Това не са първите юридически проблеми за Nexo. През 2020 г. група клиенти от Калифорния съди крипто компанията заради ликвидирането на техните позиции в клиптовалутата Ripple.
Кои са Nexo?
Nexo e основана през 2018 г. от бившия депутат от „Реформаторския блок“ Антони Тренчев, съоснователят на фирмата за бързи кредити „Кредисимо“ Коста Кънчев и Георги Шулев - син на бившия икономически и социален министър от НДСВ Лидия Шулева. В момента Георги Шулев не е в управлението, а трети съдружник е Калин Методиев. Компанията е базирана в Цуг, Швейцария. Тримата яхват гребена на вълната на криптовалутите и създават компания, която на практика извършва дейности, характерни за традиционните банки, каквото е например отпускането на кредити. Въпреки това – както често става с иновативните технологии – и тази изпреварва регулациите и по смисъла на актуалното законодателство Nexo не е банка. По данни на самата компания в момента тя управлява активи на стойност повече от 13 млрд. долара, а от основаването си преди три години е обработила транзакции за над 50 млрд. долара. От продуктите й досега са се възползвали над 2.5 милиона потребители от цял свят. В Nexo работят над 300 българи.