Медицинските екипи, които ще използват хеликоптери за спешна медицинска помощ в страната, трябва да бъдат обучени до средата на април.
Към момента се уточняват
местата за домуване на машините, а самите обучения започват следващата седмица в специализирания център на Военномедицинска академия. Това обяви при посещението си в Бургас министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев.
“В момента уточняваме къде ще се намират площадките в цялата страна, където тези хеликоптери ще могат да се приземяват при нужда от транспортиране на пациенти по въздух. Уреждаме въпроса и с хангарите. По отношение на обучението – искам да благодаря на проф. Алексиев, ген. Мутафчийски, проф. Младенов, д-р Стоянов, които вече изработиха програмата за обучение на нашите медици. То започва следващата седмица. На 99,9% тези медици ще бъдат обучени до средата на месец април."
По думите му
към момента тече подбор са специалистите. Първоначално, стана ясно от думите на здравния министър, това ще бъдат реаниматори и анестезиолози.
„Ще започнем с тях, тъй като те имат най-високата експертиза. Самите болници, които ще бъдат с летателни площадки, също ще трябва да предложат висока експертиза – в тях трябва да има неонатология, неврохирургия, хирургия и прочее. Тоест, болницата трябва да отговаря на всички параметри, за да може да реагира в първия половин час при спешен случай“, каза още д-р Асен Меджидиев.
„С кмета Николов уточнихме, че най-подходящо ще е тази площадка да е в близост до УМБАЛ Бургас. В момента оглеждаме местата. В понеделник с колегите в Министерство на отбраната и Министерство на транспорта ще обсъдим предложените места, за да се прецени кое от тях е подходящо“, допълни министърът на здравеопазването.