Визията на американския президент Доналд Тръмп за ивицата Газа, изчистена от палестински жители и преустроена в международен морски курорт под контрола на САЩ, съживи идея, предложена от неговия зет Джаред Къшнър преди година.

Идеята, очертана от Тръмп на пресконференция във вторник, предизвика шок и глобално осъждане както от палестинците, така и от западните критици, които казват, че би било равносилно на етническо прочистване и незаконно според международното право.

Но това не беше първият път, когато Тръмп говори за Газа по отношение на възможностите за инвестиции в недвижими имоти. През октомври миналата година той каза на радио интервюиращ, че Газа може да бъде "по-добра от Монако", ако бъде възстановена по правилния начин.

Идеята за радикално преустройство на Газа беше излъчена скоро след като Израел започна кампанията си в тесния крайбрежен анклав след водената от Хамас атака срещу Израел на 7 октомври 2023 г., най-видно от Кушнер, който като специален пратеник за Близкия изток в първия мандат на Тръмп помогна за задвижването на "Споразуменията на Авраам", нормализиращи отношенията между Израел и редица арабски страни.

"Крайбрежната собственост на Газа може да бъде много ценна, ако хората се съсредоточат върху изграждането на препитание", заяви Кушнер, който веднъж описа целия арабско-израелски конфликт като "нищо повече от спор за недвижими имоти между израелци и палестинци" на събитие в Харвард през февруари 2024 г.

"Ситуацията там е малко неприятна, но мисля, че от гледна точка на Израел бих направил всичко възможно да изгоня хората и след това да го почистя", каза той. Самият Кушнър беше строителен предприемач в Ню Йорк преди първия мандат на Тръмп.

Имаше и съмнения относно това доколко буквално трябва да се разбира предложението на Тръмп, като се има предвид репутацията му на свободен посредник, свикнал да обезпокоява партньорите си в преговорите с атаки от неочаквани ъгли.

Саудитска Арабия, преобладаващата сила в арабския свят, "няма да приеме това твърдение много сериозно", отбеляза източник, близък до кралския двор в Рияд. "Не е обмислено и е невъзможно да се приложи, така че той в крайна сметка ще го осъзнае."

За палестинците, колкото и невероятна да звучи идеята за Газа като крайбрежен курорт, подобни разговори напомнят за катастрофата след войната от 1948 г. в началото на държавата Израел, когато 700 000 избягаха или бяха принудени да напуснат домовете си.

В началото на войната интернет мемовете, показващи макети на изображения на крайбрежни жилища по крайбрежието на Газа, бяха широко споделяни в социалните медии, често от произраелски акаунти, които искаха да се подиграват на палестинците в Газа, където според израелските здравни служители 47 000 души са загинали по време на отмъщението на Израел за атаките от 7 октомври, при които загинаха 1200 души.

Но практическите аспекти на реализирането на визията на Тръмп за създаване на "Ривиерата на Близкия изток" в Газа, където ислямисткото движение Хамас все още контролира твърдо и където имаше яростна реакция на коментарите му, остават необяснени.

Една група, която реагира с ентусиазъм, е движението на заселниците в Израел, което отдавна мечтае да се върне в селищата в Газа, които бяха изоставени преди 20 години при бившия израелски премиер Ариел Шарон.

Собствената администрация на Тръмп включва редица служители, близки до движението на заселниците, и въпреки че Тръмп каза, че не вижда възстановяване на еврейски селища в Газа, коментарите му бяха незабавно прихванати.

Групи заселници казват, че интересът им да се върнат в Газа е мотивиран от библейските връзки, които чувстват със земята, но поне за момента подобни съображения са били второстепенни спрямо перспективата за изселване на палестинците.

"Ако приемем, че коментарите на Тръмп за прехвърляне на жителите на Газа в други страни се превърнат в практика, трябва да побързаме и да създадем селища в цялата Ивица Газа", каза групата в платформата за социални медии X.

"Нито една част от земята на Израел не трябва да бъде оставена без еврейско заселване."