Нургюл Салимова днес можеше да играе за Турция, но нейните родители са решили да останат в България и тя представлява на световното по шахмат Родината. Това написа във Facebook профила си юристът Орхан Тахрир, напомняйки за времето на „Голямата екскурзия“, когато много българи от турски произход напуснаха България.
Вицешампионката от турнира за Световна купа в Баку се прибра и беше посрещната достойно като за „царицата на шахмата“ в родното си село Крепча.
Още на граничния пункт „Лесово“ тя е посрещната от активисти на ДПС начело с президента на АЛДЕ и евродепутат Илхан Кючук. На граничната бразда вицешампионката беше поздравена още от кмета на община Белица Радослав Ревански и депутатите Ешереф Ешереф и Фатме Рамадан.
„Участието на Нургюл даде повод за гордост и споделена радост в цяла България, а светът заговори отново за българската школа по шахмат“, заяви и президентът Румен Радев, който я награди с плакет. Президентът поздрави състезателката ни, че е съхранила традициите на семейството си в този спорт, които се предават от няколко поколения, както и за примера, който дава на младите хора в България.
„Нургюл доказа, че когато човек получи подкрепата на семейството си, постига успехи“, заяви държавният глава и благодари на родителите ѝ, че са насърчили уменията на дъщеря си от най-ранна детска възраст.
Държавният глава изрази очакване Нургюл Салимова да продължи да развива потенциала си и да извоюва нови титли.
Съгражданите на 20-годишната спортистка пък години наред ще помнят вълненията от представянето на Нургюл на Световната купа в Баку. Детето, което е израснало пред очите им и впечатлява със скромността и упоритостта, както каза кметът на селото Бахри Алиев пред БТА.
С представянето си в Баку Салимова прослави родния край, областта и страната си. Тя е и ще остане гордост за Крепча и за Опака, казват местните хора.
Нейният път на шахматната дъска
започва на 4-годишна възраст
със съперник в лицето на дядо й. Конят е любимата фигура на момичето с име в превод „Сияйна роза“, тя не приема пешката за безполезна и малка фигура, защото пази царя. На 6 г. вече участва в турнири, на 8 печели първата си победа, а 12 години по-късно матира света. Споделя, че приема загубите тежко. Наясно е обаче, че не може да печели през цялото време. И въпреки това е до болка искрена: „Поплаквам си след всяка загуба!“
На Световната купа тя премина през жестока конкуренция от Чарлийз ван Зийл от ЮАР, Оливия Кльолбаса от Полша, Мари Ан Гомес от Индия, Медина Варда Аулия от Индонезия и Полина Шувалова от Русия. Българката остави трета украинката Ана Музичук, която дълги години заемаше второ и трето място в световната ранглиста. Последната битка на Салимова държа под напрежение световния шах, защото срещу нея седеше Александра Горячкина от Русия – двукратен световен шампион до 20 години.
Българката загуби, но постави името си със сребърни букви в световния шах.
Успехите на Нургюл Салимова не спират с второто място, тя
постигна титлата „гросмайстор“
и ЕЛО коефициента от 2416 точки. Финалът в Баку също й даде възможност да влезе в топ 8 за Турнира на претендентките за световната титла, който ще започне през април 2024 година в Торонто, Канада. Състезанието ще излъчи опонент на Дзю Уъндзюн от Китай, настоящата номер 1.
Зад гръмките аплодисменти към Нургюл обаче стои проблемът с липсата на средства за българските спортисти. Живко Жеков, нейният треньор, сподели, че „когато има успехи, има много желаещи за снимки, а когато търсим пари – срещаме мълчание“. Нургюл премина самостоятелно през турнира в Баку и го плати сама. Въпреки неуредиците в българския шахмат обаче неотклонно следва мечтата си – да бъде гросмайстор при мъжете и топ играч при жените.