Когато властите решиха да свалят надолу възрастовата граница на разрешението за ваксиниране и тя вече обхваща деца, неминуемо на преден план излизат правните и етични въпроси, свързани с ролята и съгласието на родителите.
В Торонто например родители придружават децата си на възраст 12-15 години за ваксинация само за подкрепа, защото там съгласието им не е нужно. Не се изисква позволение от родител или настойник, за да получат децата ваксинация.
Тази политика обаче не е еднаква във всички райони.
Health Canada одобри ваксината Pfizer срещу COVID-19 за хора на възраст от 12 до 15 години на 5 май, с което Канада стана първата страна, която го направи, с надеждата, че ограниченията в училищата могат да бъдат облекчени през есента. По-рано Онтарио обяви, че ваксинацията ще бъде отворена за хората над 12 години от 31 май. В петък тази дата бе издърпана на 23 май.
Това дали деца на 12-15 се нуждаят от родител или настойник, за да предостави съгласие, варира в различните региони. Така информирането на родителите и децата за важността на ваксината става от решаващо значение, казват експертите по обществено здраве.
Независимо от правилата на звеното за обществено здраве, тази възрастова група е съвсем способна да вземе решение относно здравето си, включително за ваксината, каза д-р Саба Мърчант, педиатър, работещ във Вон.
„Ако детето няма интелектуални затруднения, то определено има капацитета и способността да вземе това решение“, каза тя.
Важно е обаче младият човек да има възможност да задава въпроси и да предоставя свое информирано съгласие, независимо дали родителите го подкрепят или не, каза тя.
Законът за съгласието в здравеопазване на Онтарио гласи, че няма минимална възраст за предоставяне на съгласие за ваксинация и детето не се нуждае от външно разрешение, за да го получи.
В Йорк (преди самостоятелно градче, сега погълнато от Торонто) обаче за ненавършили 13 години деца се изисква присъствие на родител или настойник, за да даде устно съгласие или да подпише формуляр за съгласие.
Първоначално регионът Пийл също поиска родител или настойник да предоставят „информирано съгласие“, но по-късно същия ден той промени своята позиция, като заяви, че одобрението вече не е необходимо.
Общественото здравеопазване в Торонто заяви, че няма да иска одобрение от родител или настойник, позовавайки се на Закона за съгласието на здравните грижи.
До четвъртък Торонто е ваксинирал близо 37% от тези на 16-19. Няма данни за лица под 16 години.
"Младите хора трябва да се третират като „истински човешки същества със собствени интереси, които могат да направят информиран избор за здравето си", каза Мишел Мълън, биоетик от детския здравен и изследователски център в Отава.
По думите му "това, което трябва да направим, е да помогнем на родителите да разберат как да слушат децата си и да помогнем на децата да разберат притесненията, които имат техните хора".
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.