Аз пак съм тук
Без това да е повод за радост, България най-сетне настигна развитите европейски държави и САЩ, които през последните години се лутат политически - новото правителство ще се крепи единствено на гласовете на популистите от „Обединени патриоти". Източници от ГЕРБ разкриха, че лидерът на партията Бойко Борисов е решил да не търси други коалиционни партньори освен националистите. При това те са склонили на доста по-малко от онова, което публично твърдят, че ще отстояват от програмата си. Припомняме, че преди изборите Красимир Каракачанов от ВМРО, Волен Сидеров от „Атака" и Валери Симеонов от НФСБ заявяваха, че биха се съгласили да участват в правителство само ако в програмата му влиза: увеличаване на минималната пенсия на 300 лева, забрана за гласуване извън официалните дипломатически мисии зад граница, никакво въвеждане на мажоритарна система.
Източникът на BG VOICE не посочва с кое от програмата си са направили компромис патриотите. Знае се обаче ориентировъчният състав на новия кабинет.
Министър-председател ще е отново лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Много от предишните министри ще се завърнат на постовете си. Владислав Горанов ще поеме отново Министерството на финансите, Лиляна Павлова ще е регионален министър, Николина Ангелкова - Министерството на туризма, а Ивайло Московски - транспорта. Томислав Дончев вероятно ще е пак вицепремиер без портфейл с отговорност за еврофондовете и европейските политики. Най-трагично ще е положението за работещите в транспорта, понеже в досегашната си дейност г-н Московски буквално затри Българските държавни железници. Там не е купуван локомотив от времето на Тодор Живков, а най-новите вагони са произведени през 1985 година. Единствените няколко по-нови от тях са 20 мотриси от Германия, повечето от които обаче са грохнали и не са в движение.
По-интересно е как точно ще участват във властта „Обединени патриоти". Засега те имат два министерски поста. Красимир Каракачанов ще поеме Министерството на отбраната, а Валери Симеонов доживя да е голям шеф в държавата, понеже ще е вицепремиер и министър на енергетиката. По време на разговорите той е настоявал да поеме Министерството на икономиката, но г-н Борисов е бил твърд в отказа си. На даден етап Симеонов е правил пазарлък да е поне зам.-министър на икономиката, което също му е било отказано. Но пък като вицепремиер почти ще се равнява на министър-председателя и ще може да поема управлението на държавата в дни и седмици, когато Борисов отсъства от страната или е в почивка.
Необичайното е, че за министър на земеделието е обсъждан Румен Христов, който е зам.-председател на СДС и представител на Реформаторския блок, които не успяха да влязат в парламента. Още по-изненадващо е, че това е станало по препоръка на Валери Симеонов, който е изтъкнал качествата на г-н Христов като дългогодишен политик и експерт в земеделието.
Председател на Народното събрание вероятно ще е Димитър Главчев от ГЕРБ. Цецка Цачева ще стане депутат, но след конституирането на парламента и чак след като Ивайло Московски стане министър и освободи депутатското си място. Вариантът тя отново да е шеф на парламента е бил отхвърлен от преговарящите.
Цачева бе втора в листата на ГЕРБ в Плевен. От най-голямата партия вкараха трима депутати оттам, но г-жа Цачева стана четвърта, след като бе изместена с преференции от Пламен Петров и Владислав Николов. Последният също се очаква да освободи мястото си в парламента, тъй като ще му бъде предложен замминистерски пост.
Екатерина Захариева отново ще е министър на правосъдието, но името й е обсъждано и за еврокомисар. За това министерство също е имало голям натиск да бъде поето от патриотите, но Борисов е отказал категорично.
С тази конфигурация обаче има голяма опасност групата на „Обединени патриоти" в парламента в даден момент да се разпадне, тъй като лидерите Красимир Каракачанов и Валери Симеонов няма да са на място, за да я контролират. Неин единствен шеф остава Волен Сидеров, който е бил най-мълчалив по време на преговорите и не предявил почти никакви искания. Единствено предложил своя довереник в „Атака" Явор Нотев отново да стане зам.-председател на Народното събрание, което останалите подкрепили.
Първото заседание на новите депутати ще се проведе три дни след Великден - на 19 април. То ще се ръководи от журналиста Тома Томов, избран от БСП, понеже е най-възрастният народен избраник. Г-н Томов е на 74 години - с половин година по-голям от Стефан Данаилов, който бе традиционен първи председател на последните три парламента.