Новородените са били разменени веднага след раждането, още при първото им даване на майките. 

Лекарката, която

първа разбира за случилото се е д-р Узунова. Пред NOVA тя разказва, че за

 пръв път в 20-годишния и опит и се налага да разплете подобен случай.

В началото на декември доктор Узунова получава обаждане от разтревожена майка. Родилката подозирала, че бебето, за което се грижи повече от два месеца - не е нейното дете.

“Обади ми се пациентка изключително мила и възпитана жена, която потърси помощ.

Събира двете гривни и едва сега вижда различни номера. А аз по номера на тази гривничка - намерих другата пациентка”, разказа д-р Донка Узунова, началник на Неонатологично отделение в “Шейново”.

Д-р Узунова веднага уведомила

ръководството на болницата, че е възможно две родилки да са се прибрали у дома с чужди деца. Тя отива сама до дома на другата майка - Севда Михайлова.

“Покани ме момичето вътре, аз видях детенцето, видях по-голямото и детенце, видях условията вътре. Видях колко добре се грижи тя за него. Влезе в защитна реакция, сподели с мен, че според нея това не е възможно и първоначално изрази желание да дойде за тест, след което повече не сме контактували”, каза лекарката.

Според иректора на болница "Шейново",

д-р Румен Велев, грешката е на един човек и определи случилото се като “недопустимо”.

“Тези хора, които са допринесли или са извършили тази грешка, ще бъдат наказани”, заяви той.

Д-р Велев вижда сериозни пропуски, които са допуснати от всички по веригата.

“По време на целия престой нито една от майките не е обърнала внимание на размяната на гривничките, изключително смущаващо е това, че при изписването двете гривники не са били сверени, което е в нашите протоколи”, каза Велев.  

“Когато поставяме гривничките на децата, ние сме поне 3-ма души, не работим сами. Затова имаме нужда от следствените органи”, каза д-р Узунова.

Ако бъдат установени процедурни нарушения, директорът на болницата заяви, че е готов да подаде оставка.