Последният доклад за инфлацията на Бюрото по трудова статистика ще бъде публикуван в сряда сутринта и се очаква да покаже, че потребителските цени са нараснали със стабилни темпове през август.
Икономистите очакват данните да покажат общо увеличение на инфлацията от 3,6% спрямо предходната година. Това ще бъде вторият път, когато измерването на годишната инфлация се повишава от юли след 12 последователни месеца на спад.
Средно експертите очакват годишно увеличение от 4,3% на основната инфлация, която не включва цените на енергията и храните, които обикновено са по-нестабилни.
Федералният резерв напоследък се фокусира върху основната инфлация, докато се опитва да ограничи поскъпването на стоките. Най-общо казано, усилията на централната банка изглежда работят.
Общата инфлация е 3,2% през юли спрямо юли 2022 г., докато базисната инфлация е 4,7%.
Сара Хаус, старши икономист за Wells Fargo, каза, че инфлацията постепенно намалява, но през август се е повишила поради съкращенията в производството на петрол, което е довело до по-високи цени на бензина.
„Изглежда, че инерцията е за по-ниска инфлация. Все още имаме много дезинфлационен натиск, което означава, че настоящите икономически условия спомагат за стабилно понижаване на инфлацията", поясни тя.
Инфлацията се забави значително от миналото лято,
когато скокът на цените на горивата, жилищата и колите изпрати измерването до 40-годишни върхове. Все пак тя остава по-висока, отколкото през 2010 г. Освен това е и доста над обявената от Федералния резерв цел от 2%.
„Месечният темп на промяна както във водещите, така и в основните мерки в индекса на потребителските цени намалява през последните месеци, но някои от обичайните проблемни точки остават – жилище и разходи за застраховка на моторни превозни средства, поддръжка и ремонт“, пише Грег Макбрайд, гл. финансов анализатор за Bankrate.
Устойчивата инфлация допринесе за драматичното увеличение на лихвените проценти през последната година и половина. Фед повиши лихвите от малко над нулата в началото на 2022 г. до сегашния им диапазон от 5,25% до 5,50%. Това е най-високото ниво от 2001 г. насам.
Тъй като финансовите институции използват референтния лихвен процент в САЩ, за да определят свои собствени лихвени проценти, лихвите по ипотеките и кредитните карти също са най-високите си равнища от десетилетия. Лихвите достигнаха исторически високи нива от финансовата криза от 2007-2008 г., което затруднява хората и фирмите да вземат заеми.
Ако докладът на Министерството на труда покаже, че инфлацията изглежда под контрол, Фед е по-вероятно да спре да повишава лихвените проценти за момента. Това е нещо, което инвеститорите и бизнес лидерите искат да видят, защото се притесняват, че рязкото увеличение на лихвите ще предизвика рецесия.
Ходовете на Фед имаха за цел да спрат инфлацията чрез забавяне на икономиката. Все пак
пазарът на труда остава напрегнат
и заплатите продължават да се увеличават и има малко признаци, че рецесията е на път.
„Виждаме, че икономиката като цяло се задържа доста добре в лицето на най-агресивния цикъл на затягане, който сме виждали от началото на 80-те години на миналия век“, каза Хаус.
Като се има предвид това, има признаци, че икономиката се забавя и ефектите от нарастващите лихвени проценти върху икономиката може да отнемат много време, за да се проявят. И ако инфлацията не е ясно в спад, скоро може да последват още увеличения на лихвите.
„Счита се, че икономиката расте много по-бързо през текущото тримесечие, отколкото през първата половина на годината“, пише Макбрайд. „Постигането на базовата инфлация до 2 процента няма да стане бързо.“