Нови изследвания оспорват общата идея, че хората трябва да достигнат праг от 10 000 стъпки на ден, за да подобрят здравето си. Ходенето дори на 4000 стъпки на ден е свързано с по-нисък риск от преждевременна смърт, показва анализ, публикуван във вторник в European Journal of Preventive Cardiology.
Изследването обединява резултатите от 17 проучвания, които разглеждат ползите за здравето, свързани с броя на стъпките в шест държави.
Най-малко активните хора в проучванията са правили около 4000 стъпки на ден и въпреки това са имали намален риск от смърт по каквато и да е причина.
Колкото повече стъпки правят хората, толкова по-малък е рискът да умрат преждевременно. Според изследването всеки допълнителни 1000 стъпки на ден се свързват с 15% намаление на общия риск от смърт.
„Основното послание е, че трябва да имаме възможно най-много стъпки и да започнем възможно най-рано, за да имаме най-големи ползи за здравето“, каза д-р Мачией Банач, водещ автор на изследването и професор по кардиология в Медицинския университет от Лодж в Полша. Проучванията, които екипът му анализира, включват общо почти 227 000 участници, повечето от които като цяло са здрави, и проследяват хора средно седем години.
Участниците идват от Австралия, Япония, Норвегия, Испания, Обединеното кралство и САЩ. Когато разглеждат по-специално риска от смърт от сърдечно-съдови заболявания, изследователите установяват, че ходенето на поне 2337 стъпки на ден намалява риска, като всеки допълнителни 500 ежедневни стъпки, са свързани с допълнително 7% намаление на риска. Проучването предполага, че за хора под 60 години ходенето между 7 000 и 13 000 стъпки на ден намалява общия риск от преждевременна смърт с 49%. За тези на възраст 60 и повече години ходенето на 6 000 до 10 000 стъпки на ден намалява риска с 42%.
Идеята, че 10 000 стъпки са решаващата дневна квота, е погрешно схващане, въпреки че е здравословна цел, според Аманда Палуч, епидемиолог и кинезиолог от Университета на Масачузетс Амхърст. „Това не е ситуация на всичко или нищо“, каза тя.
Препоръката вероятно произхожда от японска маркетингова кампания от 1965 г. за крачкомер, наречен "Manpo-kei", което се превежда като "10 000 стъпки". Това е изпълнимо за част от населението, така че наистина остана, но не се основава на научни доказателства.
За хора, които са минимално активни, добави Палуч, 5000 стъпки на ден могат да бъдат добра цел. Средностатистическият човек в САЩ прави 4774 стъпки на ден, според проучване от 2017 г.
Множество минали изследвания по подобен начин показват, че ходенето подобрява здравето на сърцето и намалява риска от рак, диабет и деменция.