Откриването на съвсем нова причина за развитието на диабет може да доведе до успешното му лечение, става ясно от ново проучване.
Изследователи от университета Case Western Reserve и университетски болници са идентифицирали ензим, който пречи на производството на инсулин в тялото, предлагайки нова потенциална цел за лечение на болестта. Техните изследвания хвърлят светлина върху
ролята на азотния оксид в организма.
Азотният оксид е универсално съединение, известно със способността си да разширява кръвоносните съдове, да подобрява паметта, да се бори с инфекциите и да стимулира освобождаването на хормони. Механизмите зад тези функции обаче оставаха загадка досега.
Сега екипът успя да идентифицира уникален ензим, наречен SNO-CoA-асистирана нитрозилаза (SCAN), който прикрепя азотен оксид към протеините, включително тези, участващи в инсулиновия отговор.
Учените установиха, че ензимът SCAN е от решаващо значение за нормалното функциониране на инсулина.
Направените опити върху мишки и наблюденията на хора с диабет обаче показали още, че при тях този ензим е прекалено активен. Така учените стигнали до извода, че излишъкът от азотен оксид, свързан с протеините, може да бъде отключващ фактор за заболяването.
„Ние показваме, че блокирането на този ензим предпазва от диабет, но последиците се простират до много заболявания, вероятно причинени от нови ензими“, казва водещият изследовател Джонатан Стамлър. „Блокирането на този ензим може да предложи ново лечение на диабета.“
Констатациите са особено значими, тъй като учените вярват, че много заболявания, включително болестта на Алцхаймер, рак, сърдечна недостатъчност и диабет, могат да се развият или влошат поради прекомерното свързване на азотен оксид с критични протеини. Досега насочването към азотен оксид беше предизвикателство поради неговата реактивна природа и липса на специфичност.
Диабетът, състояние, при което тялото не успява да реагира правилно на инсулина, води до повишени нива на кръвната захар. Това може да доведе до сериозни здравословни проблеми с течение на времето, като сърдечни заболявания, загуба на зрение и бъбречни заболявания.