Учените от лабораторията на Rush University Medical Center внимателно наблюдават епидемичната обстановка в Чикаго и непрекъснато изследват взети на случаен принцип проби от всички части на града, като проследяват генома на образците в пробите. Засега в града не е открит случай на заразяване с Омикрон.
От пробите те определят мутациите и могат да видят за кой вариант на коронавируса става дума. Това е особено важно на фона на притесненията от най-новия щам, който се смята за по-заразен от предизвикалия последната пандемична вълна Делта. До момента в Чикаго, както и в САЩ, няма открит случай на Омикрон, но се допуска, че той вече е достигнал в страната.
Притеснението идва от факта колко бързо той се появи и разпространи в държавите от Южна Африка.
"Имах идеално равна графика и изведнъж от нищото числата скочиха в опасната зона" - каза Лори Поуст от Northwestern Feinberg School of Medicine, чиято работа е да проследява случаите на COVID-19 по света.
Два дни преди СЗО да алармира света за новия вариант, Поуст е забелязала такъв рязък скок в броя на случаите в Южна Африка, че приличал на грешка в данните. Тя сподели, че не е виждала такова нещо през целия период на работата си върху COVID-19 от началото на 2020 година.
Администрацията на Байдън настоява хората да си направят бустерна ваксинация и да носят маски.
Фармацевтичните компании вече работят по приспособяването на ваксините към новия щам.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.