В продължение на години египтолозите водят разгорещени спорове как са били построени огромните пирамиди в Древен Египет преди повече от 4000 години. Сега екип от инженери и геолози представя нова теория - хидравлично повдигащо устройство, което би могло да издигне тежките камъни през средата на най-старата египетска пирамида, използвайки складирана вода.
Древните египтяни са построили Стъпаловидната пирамида за фараона Джосер през 27 век пр.н.е. и тя е била най-високата постройка по онова време, достигайки височина от около 62 метра. Но как точно е бил издигнат монументът, чиито камъни са тежали около 300 килограма, е останало вековна загадка, според изследването, публикувано в списание PLOS One.
"В много подробни публикации са обсъждани процедурите за строеж на пирамиди и са предоставяни материални елементи, но те обикновено се фокусират върху по-новите, по-добре документирани и по-малки пирамиди от Средното и Новото царство (1980-1075 г. пр. Хр.)", казва водещият автор д-р Ксавие Ландро, главен изпълнителен директор на Paleotechnic, частен изследователски институт в Париж, който изучава древните технологии.
"Техниките, които се използват, могат да включват рампи, кранове, лебедки, подемници с шарнирно движение, подемници, шарнири или комбинация от тези методи", добави той в имейл. "Но какво да кажем за пирамидите от Старото царство (2675 до 2130 г. пр. Хр.), които са много по-големи? Докато човешката сила и рампите може да са единствената строителна сила за малките структури, за големите пирамиди може да са използвани други техники".
Използвайки интердисциплинарен подход, новата статия е първата, която съобщава за система, съответстваща на вътрешната архитектура на Стъпаловидната пирамида, пишат авторите. Сложна система за пречистване на водата, използваща местни ресурси, би позволила изграждането на асансьор с водно задвижване във вътрешната вертикална шахта на пирамидата. Според проучването някакъв вид поплавък би повдигнал тежките камъни в средата на пирамидата.
Въпреки че теорията е "гениално решение", някои египтолози не са убедени в това, тъй като по-широко разпространена е теорията, че древните египтяни са използвали рампи и транспортни устройства, за да поставят тежките блокове, казва египтологът д-р Дейвид Джефрис, пенсиониран старши преподавател по египетска археология в Университетския колеж в Лондон, който не е участвал в изследването. Ето какво казват експертите за новата теория.
Анализирайки наличните данни, включително палеоклиматология, която се занимава с изучаването на древния климат и археологически данни, екипът на изследването предполага, че водата от древните потоци е текла от западната част на платото Сакара в система от дълбоки водни ровове и тунели, които са обграждали Стъпаловидната пирамида.
Водата би се вливала и в Гиср ел-Мудир - правоъгълна варовикова структура с огромни размери 650 на 350 метра, която би действала като контролен язовир. Това съоръжение, за което преди се е смятало, че е било крепост, арена за празненства или заграждение за добитък, е контролирало и съхранявало водата от силни наводнения, както и е филтрирало утайките и мръсотията, за да не запушват водните коридори.
Хипотетичната система за пречистване на водата би позволила не само да се контролира водата по време на наводнения, но също така би "осигурила адекватно качество и количество на водата както за консумация и напояване, така и за транспорт или строителство", казва съавторът на изследването д-р Гийом Питон, изследовател от Националния изследователски институт по земеделие, храни и околна среда на Франция (INRAE), базиран в Института по екологични науки на Университета Гренобъл Алп.
Авторите посочват няколко предишни проучвания, според които преди хиляди години в пустинята Сахара са падали по-редовни валежи, отколкото днес. Вместо това ландшафтът би приличал на савана, която може да поддържа повече растителен живот, отколкото сухите условия на пустинята. Въпреки това се спори кога точно климатичните условия са били по-влажни.
Възможно е да е имало достатъчно вода, за да се поддържа система като хидравличния лифт, казва д-р Джудит Бънбъри, геоархеолог от Кеймбриджкия университет в Лондон. Тя посочи предишни изследвания, при които е установено, че в Старото царство са били изграждани и използвани водосточни тръби, както и предишни изследвания, при които е разгледана храната на птиците по това време, която се е състояла от жаби.
"Мисля, че е доста разпространено мнението, че през Старото царство е било по-дъждовно, със сигурност в началото на Старото царство, когато е строена Стъпаловидната пирамида", добави тя.
От друга страна, експертите спорят дали е имало достатъчно постоянни валежи, за да се напълнят структурите, които биха поддържали хидравличния асансьор, като например "сухия ров" - гигантски канал, който обгражда Стъпаловидната пирамида и близките структури, и който според авторите е събирал вода, която е помагала за захранването на асансьора, когато е бил използван.