Международен екип от учени създаде технология за обучение на роботи, която се базира на виртуални светове. На това обърна внимание изданието ArsTechnica.
Техниката е разработена от група специалисти, ръководени от Чжоу Сян от университета „Карнеги Мелон“ в Питсбърг, американският щат Пенсилвания. Базирана е на симулация на реалния свят във виртуално пространство (VR), което инженерите условно наричат 4D. Журналистите сравниха новата технология за обучение с метода, по който героите от научнофантастичния филм „Матрицата“ придобиха умения.
Платформата Genesis, създадена от специалисти, позволява обработка на данни 80 пъти по-бързо от съществуващите симулационни техники. Освен това е 430 000 пъти по-бърза, отколкото ако роботите се обучават в реалния свят. Системата е базирана на клъстер с графични карти, които могат едновременно да изпълняват 100 000 копия на симулации.
Системата, базирана на предположения и внушения, позволява на изследователите да създават сложни среди за тестване на роботи, като въвеждат команди на естествен език, вместо да ги програмират ръчно. Може да пресъздава движения на герои, интерактивни 3D сцени, лицева анимация и много други. Учените използват Python, за да напишат и управляват потребителския интерфейс и основния графичен двигател. Те предоставят също безплатен достъп до системата за виртуална симулация. „Роботиката трябва да принадлежи на цялото човечество“, отбеляза авторът на Genesis Джим Фан.