Скандалът Facebook Papers е толкова голям, че поставя под въпрос бъдещето на Facebook, пишат медиите от двете страни на Атлантика, че и отвъд. Този път социалната мрежа е на фокус заради свидетелствата на една бивша служителка – Франсис Хаугън. Тя заяви в свои изяви пред медиите и в комисия в Сената, че Facebook не е направила нужното, за да намали разпространението на дезинформация

във връзка с щурма на Капитолия

от 6 януари тази година, че улеснява престъпни картели в дейността им и че чрез една от платформите – Instagram, влияе негативно върху развитието на момичетата в тийнейджърска възраст.

За Зук, както той самият обича да се представя, медийното внимание не е нещо ново, то го следва още от зората на неговия успех. В материалите той често е упрекван за това, че Facebook не държи на поверителността на личните данни, че предпочита печалбата пред ограничаването на дезинформацията, че навлиза грубо в интимния свят на хората. В същото време как можем да искаме поверителност и самоограничения от човека, измислил Facebook, който за добро или за лошо се ползва от милиарди потребители по целия свят. За да я има социалната мрежа, тя лежи на заложен от самия Зукърбърг компромис между личното пространство и ползата от общуването с другите, които невинаги са там, за да ни предоставят надеждна информация или някаква друга положителна емоция. От този компромис създателите на Facebook генерират своите приходи, но и удари, като той съпътства социалната мрежа още от преди нейното съществуване и ще продължи, докато я има. Точно преди 18 години, в късната есен на 2003 г., в кампуса на Харвардския университет се случва нещо непознато досега. Един малко по-дръпнат студент решава да се избудалка с колегите си и да им сложи снимките, с които влизат в общежитията си, в сайт и да даде възможност на всички останали да ги съпоставят и оценяват.

Ражда се Facemash

но за да се случи това, Зукърбърг взима снимките на колегите си от сървъри с ограничен достъп и едва не е изключен от университета. Като още тук може да се види сянката на компромиса, за когото говорихме по-горе.

Впоследствие през 2004 г. ентусиазмът му прераства в нов проект - (The) Facebook, който и до ден-днешен, макар отскоро и с променено име, е причината Зукърбърг да бъде един от най-влиятелните хора на планетата. С малки изключение всичко минава относително гладко за Facebook до началото на 2018 г, когато избухва

 скандалът Cambrige Analitica

който разкри механизми, използвани от партньори на управляваната от Зукърбург компания да влияят на потребителите на Facebook при взимането на политически решения. Социалната мрежа бе разкъсана за това, че е спомогнала да се случат такива събития като избирането на Доналд Тръмп на власт, както и успешният референдум за излизане на Великобритания от ЕС. Тогава думата взима друг разобличител – Кристофър Уайли, който работи за базираната във Великобритания CA, която чрез приложение си е осигурила тайно достъп до профилите на десетки милиони души, облъчвайки ги с целенасочена дезинформация. Уайли казва „Facebook вече не е просто някаква си компания, това е преддверие към умовете на американския народ - и Марк Зукърбърг остави вратата му отворена за Cambrige Analitica, за руснаците и за кой знае още колко други“. 2018 г. е първата, в която акциите на FB завършват с понижение спрямо котировките им от началото на годината. Компанията плаща през следващата година глоба в САЩ от 5 млрд. долара заради пробиването на профилите на 50 млн. души. Във Великобритания наказанието е 500 хил. паунда (около 650 хил. долара). В месеците след нея Facebook прави редица промени и така стигаме до септември тази година, когато Wall Street Journal и други влиятелни медии започват да публикуват документи от т.нар.

Facebook Files и Facebook Papers

разпространени от бивш служител на компанията, който на 3 октомври в популярното предаването „60 minutes „ по CBS се разкрива. Това е Франсис Хауган, която до май е била продуктов мениджър в CID на Facebook.

В документите, които представляват чатове между служители в компанията, отделни откъси от проведени вътрешни проучвания и др., се вижда взаимодействието между служителите, отговарящи за неразпространението на информацията, и по-висшия мениджмънт на Facebook. Една от темите, засегнати в разкритията, е отговорът и справянето на Facebook със събитията от 6 януари, когато Конгресът на САЩ беше атакуван от крайно десни привърженици. Те бяха провокирани от твърденията на загубилия проведените през ноември 2020 г. избори Доналд Тръмп, че вотът е бил манипулиран и формулиран в кампанията Stop the Steal (Спрете кражбата). Няколко дни преди атаката, в края на 2020 г., създаденият по-рано департамент за контрол на дезинформацията във Facebook е разформирован, като от компанията посочват, че служителите му ще продължат да работят в други отдели. Часове след атаката на Капитолия главният технологичен директор на Facebook Майк Шрьопфер публикува във вътрешния чат на компанията: „Продължавайте да удържате позиции. Facebook трябва да продължи да позволява умерените коментари по повод атаката на Конгреса, но да не подкрепя призивите за насилие“. Съобщението му обаче е посрещнато с гняв и недоволство от служителите, които тогава са виждали последиците от действията и бездействията на компанията. Един от служителите пише: „В огромна трудност съм да съотнеса моите ценности с тези на компанията. Дойдох тук, за да допринеса за развитието на обществото, но всичко, което виждам, е атрофия и отказ от поемане на отговорност“. Своя гняв от това, че Facebook е могла да предотврати по-голямото разпространение на твърдението, че изборите са манипулирани, изразява и друг служител, който пише, че оперативните мениджъри не са действали, за да спрат нарастващия брой групи, призоваващи към отпор на резултатите от изборите. Това е било така, защото те са разглеждали всяка една новосъздадена група в социалната мрежа за себе си, но не са виждали по-голямата картина, пише NBC, позовавайки се на документите. В материал на New York Times се посочва, че нищо не е било предприето след доклад от служител, че всеки един на всеки 10 поста, свързани с политика, са отчитали изборите като измама. Най-вероятно именно тук

моралът на служителите на компанията

се пропуква и въпреки високото възнаграждение, някои от тях започват да напускат, други като Франсис Хауган дори събират смелост да влязат в сблъсък с Facebook. Въпреки всичко тя заявява по време на проведено през октомври изслушване в Сената, че прави всичко това, за да развие потенциала на социалната мрежа да прави добро, ако се справи със своите големи предизвикателства. В началото на тази седмица обаче тя призова от Португалия Марк Зукърбърг да си подаде оставката от ръководството на Facebook. Сред поредната порция обвинения в средата на миналата седмица Марк Зукърбърг, чрез профила си във Facebook, за първи път коментира лично обвиненията срещу компанията си и обяви някои новини, които бяха определени от публиката като опит да отклони вниманието от Facebook Papers. В поста, който препредава разговора на Марк с инвеститорите по-рано през деня, той обръща внимание на факта, че каквото и да прави екипът на социалната мрежа, не може да разреши сам проблеми, които са широко застъпени в обществото. „Поляризацията на мненията в САЩ е започнала да нараства още преди аз да се родя“, допълва Зукърбърг. Той дава пример с други (неназовани – бел. ред) държави, където употребата на Facebook e висока, но степента на обществено противопоставяне е ниска или дори намаляваща. Зукърбърг казва и че милиардите хора, използващи платформата, го правят, за да бъдат свързани с близките си, да намират места, където да срещнат хора със сходни интереси, или да развият малкия си бизнес. Само ден по-късно той обяви промяна в името на компанията, стояща зад социалната мрежа, и

Facebook стана Meta

като метавселената Meraverse, в която иска да ни потопи с виртуалната реалност на очилата и контролерите Quest, може би давайки сигнал, че ще му е по-лесно да управлява въображаем свят, измислен от него, сътрудниците и партньорите му, отколкото да направлява социалния и политически дискурс в реалността. Часове след като обяви новото име, потребители от Израел и други точки на света, говорещи иврит, започнаха да пускат майтапи във връзка с новото име на компанията, което на техния език означава смърт. На шега или не, Facebook Inc вече не съществува. Само бъдещето ще покаже дали Meta и Марк Зукърбърг ще намерят работещия компромис между виртуалното и реалното, както и правилния баланс между фалшивите профили, бълващи омраза и дезинформация, и истинските общочовешки търсения.