COVID-19 бе изпреварена като най-смъртоносната инфекциозна болест на планетата. Според нов доклад на Световната здравна организация (СЗО) туберкулозата (ТБ) отново е най-големият убиец сред инфекциозните патогени, като беше на първото място преди ковидът да я изпревари през 2020 г.
Обобщавайки данни от 193 държави, СЗО установява, че през 2023 г. от туберкулоза в света са починали 1,25 млн. души, което е повече от 320 000 смъртни случая в световен мащаб от ковид през същия период. Като цяло през миналата година от ТБ са се
разболели общо 10,8 милиона души
което представлява скромно увеличение спрямо 10,7 милиона през 2022 г. и значителен ръст в сравнение с 10,4 милиона и 10,1 милиона инфекции съответно през 2021 г. и 2020 г.
През 2023 г. 87% от инфекциите възникват само в 30 държави, като на Индия, Индонезия, Китай, Филипините и Пакистан се падат общо 56% от тежестта.
Причинявана от патогенната бактерия Mycobacterium tuberculosis, тя е лечима в около 85% от случаите, но убива близо 50% от страдащите, които не получават лечение.
„ТБ е предотвратимо и обикновено лечимо заболяване“, се казва в доклада на СЗО. „И все пак през 2023 г. тя вероятно отново ще бъде водещата причина за смърт в света от един инфекциозен агент, след като в продължение на 3 години беше изпреварвана от коронавирусната болест и причини почти
два пъти повече смъртни случаи от ХИВ/СПИН
„Необходими са спешни действия за прекратяване на глобалната епидемия от туберкулоза до 2030 г. – цел, приета от всички държави членки на Организацията на обединените нации и Световната здравна организация“, пишат авторите.
Въпреки че описва тази цел като „далечна“, СЗО продължава да идентифицира „няколко положителни тенденции“. Например, въпреки че болестта се завръща на върха на световните убийци, броят на смъртните случаи, свързани с туберкулоза, всъщност намалява от няколко години – с изключение на 2020 и 2021 г. – като цифрата за 2023 г. е значително по-ниска от отчетените през 2022 г. 1,32 милиона смъртни случая.
През 2021 г. броят на смъртните случаи достигна своя връх от 1,42 милиона, докато настоящите цифри остават доста под нивото отпреди пандемията – 1,34 милиона смъртни случая през 2019 г. Освен това в момента има 6 нови ваксини, които се намират във фаза III на клинични изпитвания, което води до надеждата, че през
следващите пет години може да има ново лечение
Като цяло обаче финансирането на леченията срещу жълтата гостенка продължава да е далеч от целта. Миналата година например са били предоставени само 5,7 млрд. долара за услуги по превенция, диагностика и лечение, докато целта на СЗО е 22 млрд. долара годишно до 2027 г.
По подобен начин 1 млрд., изразходвани за финансиране на научни изследвания в областта на туберкулозата през 2023 г., са значително по-малко от целта от 5 млрд. долара.
„Фактът, че туберкулозата все още убива и разболява толкова много хора, е възмутителен, когато разполагаме с инструменти за превенция, диагностициране и лечение“, заяви генералният директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейесус в изявление. „СЗО призовава всички държави да изпълнят конкретните ангажименти, които са поели, за да разширят използването на тези инструменти и да сложат край на рази коварна болест.“