Нов запис, в който бившият премиер Бойко Борисов разяснява как се разпределят партийни квоти в общински фирми и как се печелят обществени поръчки от обръчи от фирми, изтече в сряда. Аудиофайлът е изпратен на платформата за публикуване на документи "Болканлийкс", съобщи сайтът "Биволъ".

Към аудиофайла има обяснителни записки: "
Следващото, което... [не се разбира] корупция къде я генерират. Да речем на тая маса сме хора, с които сме спечелили сега изборите. И да речем една фирма, общинска, сядаме и си я разделяме по квоти..." 

"Утре има обществена поръчка. Нали така? Примерно ремонт на училища, на пътища, тва купуват се, трамваи, влакове, няма значение... горива, закуски... всичко. Има търг. Тогава [не се разбира] тоя търг е за мойта фирма... Нали, разбирате?"

Обяснителните записки не са подписани. Твърди се, че изпратеният звуков фрагмент е част от унищожени специални разузнавателни средства (СРС) след разпореждането за прокурорска проверка в МВР. Посочен е и точен час на унищожаването на оригинала: 29.03 в 04:45 ч. сутринта по разпореждане на Цветан Цветанов, който "изнудил" служителите на СДОТО. За изпратения файл се твърди, че е направен преди унищожаването на пълния запис с подръчни средства и това обяснява лошото качество. 

Целият запис бил с дължина около 25 минути. Направен бил на тайно събрание на партийния елит на ГЕРБ в хотел на Валентин Златев в Правец, проведено след местните и президентските избори през есента на 2011 година, се казва в анонимните пояснения.

"От целия разговор става ясно как всички са подслушвани и след това са рекетирани най-вече съответни бизнесмени да субсидират ГЕРБ, за да нямат проблеми. Пояснява се как се назначават партийно "правилни" хора в обществени бордове и структури. Говори се за технологията на организирането на всякакъв тип избори от ГЕРБ и още много други интересни неща", се твърди в пояснителната бележка, цитирана от "Биволъ".

Според подателя "Ц.Ц. и в момента подслушва всички, но няма нито едно СРС с негово участие". В пояснителната бележка е посочена и схема за подслушване, която се осъществява и от частни фирми, които нямат връзка с МВР и ДАНС.

В анонимни писма, разпратени до редакциите на български медии, са посочени няколко близки до ГЕРБ фирми, както и имена на конкретни хора, които се твърди, че са осъществявали незаконно подслушване. Авторът на информацията съобщава още, че въпросните СРС-та се използват и в момента, както от настоящи, така и от бивши кадри на службите, които са организирани във "външни кръгове и структури".

"Всички тези, които нямат политически аргументи, минаха на тази компроматна война. Не ме карайте да коментирам нещо, което нито съм го виждал, нито ме интересува, защото аз знам какво сме правили в ГЕРБ и трябва да ви кажа, че всички тези компромати, които излязоха в последните 20 дни, бяха само и единствено сценарий на политическите партии, които искат да има хаос в държавата", коментира новия скандал Цветан Цветанов.

Той отново каза, че в момента всеки и по всяко време може да си направи някакъв запис. "Ако ние седнем да пием по едно кафе с вас и си говорим, някой може да ни запише. Това означава ли, че има приложено специално разузнавателно средство?", попита реторично бившият вицепремиер и МВР министър.

Междувременно в сряда прокуратурата излезе с официално опровержение на твърденията на лидера на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов, че е бил поканен единствено на "разговор" за скандалния запис от дома му в Банкя.

От държавното обвинение заявяват, че той е бил призован редовно, за да бъде разпитан за срещата му с вече бившия градския прокурор на София Николай Кокинов и с разследвания за корупция бивш земеделски министър Мирослав Найденов.

"От г-н Борисов са снети обяснения в хода на проверката, започната по повод изнесените записи на разговори с участието и на прокурор и обвиняемо лице. Обясненията са дадени пред прокурори от Върховната касационна прокуратура, на които тази проверка е възложена и са надлежно протоколирани", се казва в съобщението на Върховната касационна прокуратура.

Уточнява се, че не отговарят на истината твърденията, че тези действия са извършени лично от заместника на главния прокурор Борислав Сарафов в неговия служебен кабинет.

Във вторник Бойко Борисов бе близо час и половина в Съдебната палата, а след това бе изключително лаконичен пред медиите. Той настоя, че не е бил извикан за разпит, а на разговор с прокурорите.

"Разговаряхме на тема как да се установи тази престъпна група, която организира незаконни подслушвания в домовете на хората", каза Борисов пред журналисти.

Това негово изявление бе пореден опит да омаловажи сериозността на диалога му с Кокинов и Найденов, който изненадващо видя бял свят на 26 април.

Опровержението на прокуратурата потвърди, че в случая Борисов няма как да бъде извикан просто, за да си поговори с обвинителите за проблема с незаконното подслушване, а целта е да даде конкретни обяснения за неформалната среща в дома му.

Преди ден бившият премиер отново отказа да коментира по същество съдържанието на разговора си с Кокинов и Найденов, от който стана ясно, че тримата обсъждат възможностите за манипулиране на делото срещу бившия министър, обвинен за корупция, принуда и престъпление по служба.

Също в сряда стана ясно, че е европейският комисар Кристалина Георгиева е била подслушвана. Информацията бе обявена пред ТВ 7 от евродепутата Евгени Кирилов. По думите му скандалът е на път да се превърне в европейски. Това е катастрофа за България, категоричен е той.

Журналистът Иво Инджев пък съобщи пред Нова телевизия, че има сигурни данни, че президентът Росен Плевнелиев е бил подслушван. Източникът му бил сигурен, но нямало да го посочи. Инджев заяви, че е бил подслушван разговора между президента Росен Плевнелиев и човекът, на който е било предложено първоначално да стане служебен премиер. Журналистът попита риторично кой командва медиите, през които преминават скандалите със СРС-та. Инджев определи като потресаващ езика, който са използвали Бойко Борисов, Николай Кокинов и Мирослав Найденов.

Евродепутатът Антония Първанова също е убедена, че скандалът с подслушванията компрометира положението на България в ЕС. След всичко това трябва да забравим за Шенген, смята тя. "С този СРС-гейт показахме, че не можем да се грижим за вътрешните си тайни, сигурност и права, а какво остава са общите европейски такива, каза тя в ефира на ТВ 7. Димитър Стоянов отиде по-далеч и каза, че дори има опасност да загубим мястото си в Европейския съюз.