Държавният департамент не е успял да направи адекватно планиране преди падането на подкрепяното от САЩ правителство в Афганистан. Това показва доклад на администрацията на Байдън за представянето на отдела по време на хаотичната евакуация на американците и афганистанските съюзници. 

Докладът многократно обвинява администрациите както на бившия президент Доналд Тръмп, така и на президента Джо Байдън за действията им преди и след напускането на американските сили от Кабул през август 2021 г. 

По време на изтеглянето,

САЩ евакуираха около 124 000 афганистанци от страната. 

Републиканците на свой ред обвиниха Байдън, че не е поел отговорност за провала на разузнаването, довел до превземането на страната от талибаните и за сцените на хаос на летището в Кабул, където 13 американски войници и около 170 афганистанци загинаха при самоубийствен атентат.

Президентът обаче отвхърли критиките, когато в петък беше запитан дали би признал, че САЩ са направили грешки преди и по време на оттеглянето си. 

„Помните ли какво казах за Афганистан? Казах, че Ал Кайда няма да бъде там“, каза той. „Казах, че ще получим помощ от талибаните. Какво се случва сега? Какво става? Четете пресата си. Бях прав."

През юли 2022 г. САЩ убиха лидера на Ал Кайда Айман ал Зауахри при нападение с дрон срещу дома му в Кабул. Но мониторингов екип на ООН съобщи през май, че

Ал Кайда смята Афганистан за „сигурно убежище“

и че талибаните не са изпълнили предишните ангажименти за борба с тероризма. 

„Ал Кайда се фокусира върху използването на страната като идеологически и логистичен център за мобилизиране и набиране на нови бойци, като същевременно тайно възстановява способностите си за външни операции“, казаха наблюдателите в своя доклад. 

Според доклада от петък работна група на Държавния департамент е помогнала за извеждането на близо 2000 афганистански граждани през юли и началото на август 2021 г., седмици преди 31 август 2021 г., крайният срок, определен от САЩ за изтегляне. Те са отговаряли на условията за обработка по специална визова програма на САЩ за афганистанци.

Но държавата „не успя да създаде по-широка работна група, тъй като ситуацията в Афганистан се влоши“, се казва в доклада. И тъй като военните планираха евакуация на американски цивилни и афганистански съюзници, „не беше ясно кой в ​​отдела беше ръководител“, се казва в него. 

„Решенията както на президента Тръмп, така и на президента Байдън да прекратят военната мисия на САЩ в Афганистан имаха сериозни последици за жизнеспособността на афганистанското правителство и неговата сигурност“, се казва още в доклада. „Тези решения са извън обхвата на този преглед, но екипът установи, че и

по време на двете администрации не е имало достатъчно внимание върху най-лошите сценарии

и колко бързо те могат да последват.“ 

Тъй като талибаните превзеха ключови градове много по-бързо, отколкото повечето американски служители очакваха, и съдбата на Кабул остана неясна, се казва в доклада. Персоналът на Държавния департамент е започнал да получава „огромен обем входящи обаждания и съобщения“ от законодатели, други правителствени агенции и обществеността, които са молели за помощ за спасяването на хора, хванати в капан в страната. 

Според доклада персоналът, работещ за улесняване на евакуацията, също се е сблъсквал с объркващи насоки, които не са били съобразени с реалните условия по това време.

Държавата е взела предвид поуките от неуспехите на Афганистан, когато е евакуирала хора преди и по време на последвалата война в Украйна и с развитието на кризата в Судан, твърди високопоставен служител на Държавния департамент, който информира репортерите в петък. 

Държавният секретар Антъни Блинкен каза в писмо до служителите, че докладът е „жизнено важен за изграждането на по-силен отдел, който е по-добре подготвен да отговори на бъдещи предизвикателства и да изпълни нашите мисии по света“.