Норвежкият парламент прие закон, удължаващ законното ограничение за аборт от 12 на 18 седмици в скандинавската държава.  Депутатите гласуваха с голямо мнозинство в полза на предложението на лявоцентристкото правителство на малцинството, което е разделено по този въпрос, предаде АФП.

Новият закон ще замени законодателството от 1978 г. Той ще даде възможност на жените да решат дали искат да направят аборт до 18-ата седмица от бременността. В момента жените в Норвегия могат да направят аборт след 12-ата седмица, но само с одобрение от медицинска комисия, съставена от двама лекари – един мъж и една жена. Отказите са изключително редки. Поддръжниците на новия закон приемат старата система за остаряла, консервативна и „патерналистка“. Те твърдят, че новият закон позволява на „жените сами да решават за собствените си тела“.

Опонентите, включително малката християндемократическа партия, смятат, че късните аборти често са свързани с жизнеспособността на плода и следователно абортът е равнозначен на „премахване на пациента“, а не на „премахване на болестта“. Мнозинството от депутатите също така гласуваха в подкрепа на идеята да се даде възможност на жените до 18 седмици сами да решат дали да намалят броя на плодовете си в случай на многоплодна бременност.

По данни на Норвежкия институт за обществено здраве 83% от абортите в Норвегия през 2023 г. са извършени преди деветата седмица от бременността. Само 4,7% са извършени след 12-ата седмица, след като са получили одобрение от медицинска комисия. През май Дания също обяви плановете си да удължи границата на законните аборти от 12 на 18 седмици. Ако бъдат приети, новите правила ще влязат в сила на 1 юни 2025 г. 

В Западна Европа страните, които разрешават най-късните аборти, са Великобритания и Нидерландия – 24 седмици, и Исландия – 22 седмици.