НАТО няма да позволи на Русия да решава кога Украйна да се присъедини към западния военен алианс, заяви във вторник Норвегия, която е домакин среща на външните министри от пакта, опитващи се да изгладят разногласията относно кандидатурата на Киев за членство преди срещата на върха на НАТО през юли във Вилнюс, предаде Ройтерс.

"Украйна и съюзниците от НАТО трябва да решат кога Украйна да стане член на НАТО, а не Москва", каза пред журналисти норвежката външна министърка Аникен Хюитфелт в навечерието на двудневната среща с колегите си от НАТО.

Пактът засега не е склонен да приеме искането на Украйна за ускорено членство, тъй като западните държави, като например САЩ и Германия проявяват предпазливост към всяка стъпка, която може да доведе до война на НАТО с Русия.

Киев и някои от най-близките му съюзници в Източна Европа искат по време на срещата на върха на лидерите на НАТО, която ще се проведе на 11-12 юли във Вилнюс, да бъдат договорени конкретни стъпки за приближаване на Украйна към членство.

Миналата седмица генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че Украйна няма да може да се присъедини, докато продължава войната с Русия, но добави, че ситуацията ще бъде различна, когато конфликтът приключи.

Русия е категорично против присъединяването на Украйна към НАТО, но руската инвазия в съседната страна предизвика историческа промяна в политиката на Финландия, която се присъедини към НАТО през април, отказвайки се от седем десетилетия на неутралитет.

Финландия подаде молба за присъединяване заедно с Швеция, чието приемане се блокира от Унгария и от Турция, където преизбирането на президента Тайип Ердоган през уикенда, може да даде нов тласък на кандидатурата на Стокхолм за членство.

Хюитфелд заяви, че Швеция трябва да стане пълноправна страна членка на НАТО преди срещата на върха на пакта през юли.

"Няма абсолютно никаква причина за блокиране на Швеция", каза министърката и добави: "Швеция отговаря на всички критерии."

Напредък в Осло обаче е малко вероятен, тъй като турският външен Мевлют Чавушоглу няма да присъства на срещата, посочва Ройтерс.