Нито една американска авиокомпания не попадна в топ 10 на най-добрите в годишната класация на компанията за авиационни рейтинги Skytrax. Delta Airlines бяха поставени на 24-то място, като с това си спечелиха титлата за най-добра авиокомпания в Северна Америка. Класацията е изготвена на базата на проучвания на клиентски отзиви, събирани от септември 2021 до август 2022 г. Над 350 авиокомпании са включени в проучването. Пътниците са запитани да дадат своето мнение по следните показатели: клиентско обслужване, комфорт и чистота. На първо място в класацията се нарежда Qatar Airways.
са получавали приза седем пъти
Те са носители и на наградите за най-добра бизнес класа, най-добри седалки в бизнес класа и най-добра вечеря в бизнес класа. Сред останалите авиокомпании, класирани в Топ 10, се нареждат: Singapore Airlines, Emirates, ANA All Nippon Airways, Qantas Airways, Japan Airlines, Turkish Airlines, Air France, Korean Air и Swiss International Air Lines. Singapore Airlines освен че зае второ място в списъка, получи наградите и за най-добър кабинен екипаж, както и най-добра първа класа. Emirates пък са носители на приза за най-добра икономична класа. Арабската авиокомпания обаче е първенец в една още по-важна класация, тази на хамбургската агенция за произшествия във въздуха Jacdec. Тя нареди Etihad и Emirates като най-безопасните във въздуха за миналата година, пише „Зюддойче цайтунг“. Двете авиокомпании от Обединените арабски емирства изпреварват нидерландската KLM,
американската JetBlue
и британската Easyjet. След инвазията на Русия в Украйна руската авиокомпания Aeroflot беше обезценена и падна на последното 25-то място. Свързаните с безопасността причини за това включват незаконното присвояване на западни лизингови самолети и прекъсването на доставките на резервни части в Русия заради икономически санкции. Немската Lufthansa заема 14-о място в световната класация на 25-те компании с най-високи показатели на трафика. През 2021 г. Etihad не е била част от класацията. Тази година тя измести Emirates от първото място. И двете компании имат сравнително нов авиопарк, се твърди в доклада, публикуван в авиационното списание „Aero International“. Finnair води класацията за авиокомпаниите в Европа. Индексът на риска на Jacdec се основава на историята на произшествията на всяка авиокомпания през последните 30 години, специфичната за страната среда, в която оперира, и хипотетичните за авиокомпанията рискови фактори. Теоретично максималната стойност на индекса 100 е постижима, но дори и най-добрите компании не успяват да я стигнат. Броят на километрите, прелетени от авиокомпаниите, също е важен: колкото повече от тях една авиокомпания покрива без произшествия, толкова по-нисък е рискът и следователно е по-безопасна в тази класация.
19 фатални авиопроизшествия през 2022 г.
През изминалата година беше постигнато изключително високо ниво на безопасност, каза ръководителят на изследването Ян-Арвед Рихтер. Няколко единични събития обаче оказват особено силно влияние върху статистиката. Jacdec регистрира 19 произшествия, завършили със смърт през миналата година, при които общо 233 души са загубили живота си. Това са 60 смъртни случая повече, отколкото през 2021 г., когато са летели обаче и значително по-малко самолети. Средната стойност за последните десет години е 372 смъртни случая годишно. Катастрофата на Boeing 737-800 на China Eastern Airlines на 21 март близо до южния китайски град Wuzhou беше обявена за най-тежкия инцидент за годината. Всичките 132-ма души на борда загинаха. Предполага се, че причината за инцидента е самоубийството на втория пилот. Федералната асоциация на германската авиационна индустрия отчита все по-ниска вероятност да умрете по време на полет от катастрофа. Статистически през 70-те години на миналия век на всеки 264 000 пътници има по един смъртен случай. Сега хипотезата е за една жертва сред почти 16 милиона пътници. „Летенето през 2022 г. беше 59 пъти по-безопасно, отколкото през 70-те години на миналия век“, заключава асоциацията.