„Аз съм като един Христофор Колумб, който странства по света и накрая носи съкровището в страната, която го е пратила - шегува се Ники. - Време ми е това, което знам, да го сложа в услуга на моя род...“ Митична личност... Създателят на емблематичната ъндърграунд банда „Апокалипсис“ и на формация „Ера“ цял живот е подвластен на „вируса“ музика, но успява по някакъв уникален начин да съчетае тази страст с... енергетиката. Доктор на науките по физика, от близо 25 години инженер, Ники Качаров е изключително успешен ръководител на енергийни компании в Европа и Близкия изток. Роден е в София, на улица „Христо Белчев“, до кино „Москва“, в семейство на инженери. Най-яркият му детски спомен е как, залепен на витрината на малък музикален магазин на ул. „Денкоглу“, въздиша по една китара. Баща му, потомък на трънски род с много любители музиканти в него, флейтист като дядо му, който е и част от квартета на Гюрга Пенджурова, забелязва страстта му по китарата и му я купува, когато е на 6 години. Деветгодишен, Ники е записан на курсове по солфеж и класическа китара, докато му става безинтересно, зарязва частните уроци и започва сам да вади парчета от магнетофона си. И така, докато завършва 127-мо училище и постъпва без проблем във Френската гимназия, тъй като от малък ходи на Алианс.
„Люти чушки и халва“
спомня си Ники. - Хората бяха ужасно, но и приятно изненадани.“ Музиката и текстът на почти 100% от парчетата са дело на фронтмена Ники Качаров. Бандата бързо набира популярност и пълни читалищните салони. Славата им стига и до Георги Минчев, който дори моли Ники да му предостави емблематичното парче „Българският рок“ и рекламира „Апокалипсис“ пред приятелите си от „Щурците“ и „Концертна дирекция“. Мечтата на майка му обаче е Ники да учи международни отношения, да стане дипломат, а той избира нещо близко до музиката - електроника в МЕИ, защото тогава музиката активно се електронизира.
Тогава от френското посолство го избират в една програма за обмен на студенти и през 1987 г., с едно вързопче и една китара, той заминава за Лимож да следва в университета. Ники е перфектният кандидат - владеещ френски без акцент и успешен студент по електроника. В Лимож той също избира специалност, близка до музиката и електрониката - телекомуникационна техника. Тогава режимът в България вече е паднал, но баща му го разубеждава да не се връща, защото няма работа. По покана на негов професор по физични влакна, младият инженер постъпва в „Газ дьо Франс“ - националната газова система на Франция, да направи докторат по един нов продукт. През 1991-ва той отива в Париж за 3-годишна дисертация. След пробните първи 3 месеца, когато му искат документите за постоянен договор, французите изпадат в ужас - българин! А позицията е само за французи, тъй като дейността е част от националната сигурност. Налага се само за 3 дни да му издадат френски паспорт
Оттогава е двоен гражданин
По време на докторантурата си той регистрира 4 лични изобретения, които обаче са патентовани като собственост на фирмата. „Хората от „Газ дьо Франс“ ми казаха, че с моите 6 езика и културата, която имам, няма да остана дълго в Париж, а ще пътувам в чужбина“, спомня си Ники. Той започва работа в интернационалната дивизия, където се занимава с цяла Източна Европа. През 2006 г. вече е в „Електрисити дьо Франс“ - най-големият ядрен производител в света. Пращат го като генерален директор и част от борда на директорите на „Топлофикация - Будапеща“. Междувременно вече е женен за парижанка, има две деца и семейството заминава за Унгария през 2006-та. Там до 2011 г. Качаров се справя успешно с проблемите на топлофикацията. Изправят го пред ново предизвикателство - да управлява фирма на един от лидерите в Европа по енергиен сървис и ефективност - „Фениче“ в Торино, Италия. Там работи 6 години като генерален директор.
Успешният ръководител е изпратен в Египет, където компанията е решила да продаде активите си. „През 2017 г. заминах за Кайро. Там продадох активите, както те искаха, но този, който ги купи, ме помоли да остана при него“, смее се Ники. Компанията, за която Качаров работи сега, има концесии за производство на петрол и газ, основно газ, който съставлява 5% от египетската продукция. Става въпрос за 3 милиарда инвестиции за 10 години и 200-250 милиона долара печалба годишно. Освен в Египет имат производства в Италия, Гърция, Израел, Малта, Черна гора и Англия. Ники Качаров е в управленския екип и отговаря за Близкия изток - Египет и в перспектива Тунис и Либия, и за energy transition - зелена енергия, спестяване на емисии. В Египет за компанията работят около хиляда души, а управленският екип на Качаров е от 12 души. „Египтяните, народ от Южното Средиземноморие, имат много ценни качества и стойности. Те са от най-ревностните мюсюлмани. Способни са да забравят, че няма да бъдат платени 3 месеца, и ще работят за теб, защото ти си техният водач. Привързват се лесно“, коментира Качаров.
Формулата за неговия успех
Във всеки случай не е просто „птичето, кацнало на рамото“. Бързото получаване на френско гражданство му развързва ръцете да е на отговорни позиции в компании, свързани с националната сигурност. „Не съм получил френски паспорт, защото съм се оженил, а съм работил както трябва, за да имат нужда от мен“, коментира Ники. Интелект, добро образование и най-вече борбеност? „Просто бях много по-смел от другите. Ако работиш, мислейки за кариера и много пари, не става. Трябва да се довериш на интуицията си и да вярваш в себе си. За разлика от французите и унгарците, аз нямах никакъв проблем, че макар да не познавам египтяните, мога да преговарям с тях. Когато влизам в една компания и не познавам хората, аз ги правя мои приятели. Тази емпатия я имам вградена в мен“, споделя българинът.
„Вече съм на 57 години и определено смятам да се върна в България - вълнува се той. - Това мечтая от първия ден, в който заминах с вързопчето и китарата в Лимож. Където и да съм по света, аз живея под напрежение заради непрекъснатите нагаждания към други култури, към други хора. На летище София цялото това напрежение се стопява, вече съм си вкъщи и сред хора, които разбираш и които ме разбират...“
За България има две мечти
Едната, лесната, е да свири по клубове, а другата, за която го разубеждават непрекъснато - да се включи в политиката. „Голяма пречка в това начинание е войнстващата простотия в България и опитите да се смаже и оцапа всеки човек с перспективни идеи за развитието на страната - споделя Ники. - Но ето, с „Апокалипсис“ рискувахме всеки ден да ни пребият в полицията.