„Има зависимости, които стигат до най-високите нива. Скандалът с Красьо Черния доведе до някакви освобождавания във ВСС и магистрати. Да се надяваме, че случаят с Мартин Божанов-Нотариуса, който е известен от години, ще има последствия, които да са на институционално ниво“.
Това обясни в ефира на bTV министърът на правосъдието Атанас Славов.
„Настоявам за ефективно разследване – кои са поръчителите, до какви нива в съдебната система са стигали зависимостите, кои са магистратите, изпаднали в такива зависимости. Имам правомощие да предлагам дисциплинарни санкции.
Те ще бъдат наложени от двата нови съвета. За всеки магистрат, за който се установи, че е с карта за достъп до този клуб, за всеки, за когото има данни, че е упражнявал натиск и рекет – аз ще образувам дисциплинарно производство и ще предложа неговото освобождаване“, подчерта министърът.
„Случаят със заплашване на съдия Цариградска е отпреди 3 години. Взеха се мерки, които не дадоха своя резултат. Разследването на „Антикорупционния фонд“ е от 2021 година. Миналата година при изслушването във ВСС на казуса „Осемте джуджета“ настоявах и за изслушване на казуса „Списък за бърз контрол“. Основното действащо лице вече не е между живите. Той би бил идеалният защитен свидетел, защото е брокерът между политическата или олигархичната част и съдебната система“, допълни Славов.
Според него е важно, че в Народното събрание е създадена анкетна комисия по случая „Нотариуса“.
„Отговорност на институциите е да не остане прах в очите. Тези комисии често са неефективни. Отказва им се информация дори и от прокуратурата. Засега се и въпросът – има ли прокуратурата пълен монопол върху досъдебния процес, може ли да предостави информация за досъдебни производства?“, посочи той.
„Тук не става дума за политическа намеса, за даване на указания, а да е ясно за обществото какво се случва. Като стъпих в длъжност преди 8 месеца това беше първият казус, по който се интересувах. Съдия Цариградска беше подала информация и до Министерството на правосъдието. От прокуратурата казаха, че се работи. Има досъдебни производство, но въпросът е за момента, в който ще има обвиняеми“.
„Връзката между Иван Гешев и кръговете около Мартин Божанов и Петьо Еврото е явна. Тя се твърдеше от самите участници – и от Петьо Еврото, и от Мартин Божанов. Една негова реплика е – „Ние си говорим с Господ“, имайки предвид главния прокурор. Самата тази връзка трябва да се разследва“, подчерта министърът.
Конституционната реформа
„През последните по-малко от три години преобладаващо управляваха служебни правителства. Това е фактическата ситуация. Съдебната реформа започна с промените в Конституцията, но тя тепърва ще мине в решаваща фаза с промените в Закона за съдебната власт“, каза той.
„Поръчкови убийства е имало. Не мисля, че се връщат мутренските години. Има шанс България да се откъсне от прекъсване на тези зависимости“, допълни той.
Придобиването на българско гражданство
„Придобиването на българско гражданство по произход е добре регулирано. В съвета са включени и МВР, ДАНС, МРРБ и Министерство на социалните дейности. Всяка молба за гражданство трябва да получи положително становище от МВР и ДАНС.
Правили сме проверки на процедурата, която се случва в Министерството на правосъдието, не са установени такива случаи. Подали сме над 80 сигнала до прокуратурата за опит за придобиване на българско гражданство с фалшиви документи.
Бившият министър на правосъдието Крум Зарков също е подавал такива сигнали. Има хиляди случаи, в които изпращаме документира до МВР, за да се установи дали са истински, или не“, коментира министър Славов.
Военните престъпления в Украйна
Министерството на правосъдието подготвя промени в Наказателния кодекс в частта за военните престъпления и престъпленията срещу мира.
„Повечето държави членки на ЕС са упражнили юрисдикция и да разследват престъпления срещу мира и човечеството в Украйна. Всеки път, когато ходя в Брюксел на заседание на Съвета по правосъдие, се обсъжда коя държава докъде е стигнала. Надявам се и България да предприеме такава стъпка. Предстои да подпиша Любляно-Хагската конвенция за международна правна помощ за военни престъпления и геноцид“, подчерта Славов.
Ротацията
„Ротацията и смяната на премиерите така, както е договорено, е в национален интерес. България има нужда от ускоряване на реформите, а не в блокиране. Важно е във всички сфери да свършим работата, за която сме избрани. Няма време за губене.
Предстои да вземем решения в „Да, България“ и „Демократична България“. Важно е реформите в правосъдието да продължат. Само при това условие можем да говори за някакво продължаване на мандата“, заключи правосъдният министър Атанас Славов.