Нидерландия се класира за четвъртфиналите на Евро 2024, след като постигна класическа победа над Румъния с 3:0. На "Алианц Арена" в Мюнхен "лалетата" демонстрираха качеството си и след най-добре изиграния си мач до тук на първенството, закономерно са в последните осем на турнира.

Началните минути обаче бяха по-скоро за северните ни съседи, които с висока преса затрудняваха неимоверно много съперника, който се налагаше на няколко пъти да чисти топката в тъч или далеч от вратата си. Първият точен удар в срещата дойде в 6-та минута, когато Шави Симонс не докара главоболия на стража на румънците Флорин Ница.

Нидерландия на Роналд Куман постепенно се окопити и откри резултата в 20-та минута. Коди Гакпо получи топката от Симонс на левия фланг, навлезе навътре и с много премерено изпълнение покрай плонжа на Ница изведе "лалетата" с едни гърди напред. До края на полувремето инициативата бе изцяло в полза на възпитаниците на Куман, които можеха да вкарат още един гол.

Топката влезе във вратата на Румъния в 63-та минута, но ВАР правилно отмени второто попадение на Гакпо в мача заради засада. Това обаче не попречи на "лалетата" да ударят момчетата на Едуард Йорданеску още два пъти до края на срещата чрез резервата Дониел Мален, който първо се възползва от чудесна работа на Гакпо на аутлинията, а след това преодоля Ница в самия край, за да оформи класиката и крайното 3:0. Малко преди втория му гол в двубоя, фен нахлу на терена и това доведе до временно забавяне на осминафинала.

Така Нидерландия е на 1/4-финалите на Европейското по футбол, където чака победителя от последния осминафинал в надпреварата, който противопоставя Австрия и Турция. Австрийците вече надвиха "лалетата" в груповата фаза, когато спечелиха един от най-интригуващите сблъсъци до момента със зрелищното 3:2.